ENDEFRRUPLNLSPIT

Kostely

Kostel Nalezení sv. Kříže, autor: Radek Petrášek

Dominantou pravého břehu řeky Smědé je Kostel Nalezení sv. Kříže, dokončený v roce 1551. Nejpřitažlivější součástí jeho interiéru je hrobka šlechtického rodu Redernů. Ve městě se nacházejí ještě dva mladší kostely: sv. Máří Magdaleny a evangelický kostel Krista Spasitele z počátku minulého století stojící ve svahu nedaleko nádraží.  

Kostel Nalezení svatého Kříže

V místech dnešního kostela stávala původně kaple sv. Barbory, která byla v roce 1498 rozšířena a došlo k rekonstrukci věže. K dalšímu zvětšení kostela došlo roku 1551, kdy Kryštof z Biberštejna pozval italské stavitele z Milána, aby kostel rozšířili o renesanční třílodní přístavbu. 

Nejvýznamnější památkou kostela je mauzoleum rodu Redernů. Hrobka se nachází v renesanční kapli připojené ke kostelu. Monumentální mramorový náhrobek, který je umístěn uvnitř kaple, je dílem Gerharda Heinricha z Amsterdamu. Jedná se o jedno z nejvýznamnějších sochařských děl zaalpské renesance.

Kostel Nalezení sv. Kříže je možné navštívit po domluvě na faře (budova za kostelem), případně po předchozí telefonické domluvě. Kontakty na Římskokatolickou farnost Frýdlant naleznete ZDE.

V hlavní letní sezóně (od začátku června do konce září) je možné kostel navštívit v rámci komentovaných prohlídek Města Frýdlantu, které organizuje Turistické informační centrum Frýdlant. Více informací k prohlídkám naleznete ZDE. (jk)

Kostel Nalezení sv. Kříže Kostel Nalezení sv. Kříže Kostel Nalezení sv. Kříže - mauzoleum Redernů Kostel Nalezení sv. Kříže

Kostel Krista Spasitele

Architektonicky a esteticky velmi zajímavý kostel postavený v letech 1902-1903 dle projektu bonnského architekta Rolffse. Interiéru vévodí unikátní Schustrovy varhany. Kostel původně sloužil církvi evangelické. Církvi Československé husitské byl kostel předán do užívání v roce 1949.

Kostel Krista Spasitele Kostel Krista Spasitele


21.7.2016 14:16:28 - aktualizováno 13.3.2019 10:10:39 | přečteno 2921x | beranova
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load