ENDEFRRUPLNLSPIT

Křížová cesta ve Frýdlantu

Křížová cesta
Křížová cesta, která byla vybudována již v roce 1737, byla roku 2017 obnovena. Tvoří ji čtrnáct zastavení, Boží hrob, studánka a poustevna. 

ikona souboruFrýdlant: Křížová cesta CZ
ikona souboruFrýdlant: Cross Hill EN

Historie Křížové cesty:
Křížové cesty začali vytvářet křesťané k připomenutí si poslední cesty Ježíše Krista a své zbožnosti. Tradice navázala na poutě do Jeruzaléma, kdy se poutníci zastavovali a modlili na místech Kristova utrpení.

Křížová cesta

Křížová cesta na Křížovém vrchu byla zřízena na přání tehdejšího frýdlantského děkana Magistra filosofie Johanna Friedricha Leubnera. Pozemek vhodný na výstavbu Křížové cesty věnovali frýdlantskému lidu Clam-Gallasové. Frýdlanští občané sami pomáhali s její výstavbou. Dokončena byla roku 1737. O sedm let později byl její vrcholový kříž s obrazem Nejsvětější Trojice vysvěcen Josefem Lichtnerem. Všech čtrnáct křížů k jednotlivým zastavením dodal Ignaz Arnold.

Křížová cesta v současnosti:
Křížový vrch, na kterém leží Křížová cesta je zároveň maloplošnou přírodní rezervací. Mimo jiné, zde totiž můžete najít rozkvétat například velmi ohroženou lilii zlatohlávek. Rozloha rezervace je 10,5 ha v nadmořské výšce 320-381 m nad mořem. Byla vyhlášena v roce 1996.

Křížová cesta

V roce 2017 byla křížová cesta na Křížovém vrchu díky česko-německému projektu "Paměť v krajině Trojmezí" obnovena. 12. května 2018 poté byla za účasti litoměřického biskupa, Mons. Mgr. Jana Baxanta slavnostně otevřena.

Křížová cesta

Návštěvníky vede po jednotlivých zastaveních chodníček z přírodních materiálů, všech 14 žulových zastavení zdobí smaltované obrázky zachycující poslední cestu Ježíše Krista, jeho ukřižování a vzkříšení. Smalty pocházejí z dílny uměleckého smaltu ve Frýdlantu nad Ostravicí. Po trase jsou osazeny u tří vyhlídkových míst lavičky. Příjemná procházka po Křížovém vrchu návštěvníkům přinese mnohá zamyšlení.

Jak se na Křížovou cestu dostat?
Nejlepší způsob je, vydat se od vlakového nádraží ke kostelu Krista Spasitele a dále mírným kopcem vzhůru a přejít přes most železničního viaduktu. Dále se na rozcestí vydat doleva, po malé pěšince, která Vás zavede až na začátek Křížové cesty. Odtud Vás již ukazatele provedou celou cestou až k poslednímu zastavení.

kostel


25.6.2010 13:21:52 - aktualizováno 10.1.2019 13:52:44 | přečteno 8186x | Marie Kolářová
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load