ENDEFRRUPLNLSPIT

Frýdlant - Vyhlídkový okruh

Město Frýdlant

Vážení návštěvníci města Frýdlant, připravili jsme pro Vás vyhlídkový okruh, který Vás provede naším městem a představí Vám ta nejzajímavější místa.

ikona souboruFrýdlant: Vyhlídkový okruh CZ
ikona souboruFrýdlant: Sightseeing Circuit EN
ikona souboruFrýdlant: Besichtigungsrundgang DE
ikona souboruFrýdlant: Trasa Widokowa PL

Na trase vyhlídkového okruhu navštívíte následující místa:

1. Radnice

Nynější budova radnice měla v letech 1532-1897 pět předchůdkyň. Současná radnice byla vystavěna v novorenesančním stylu v letech 1893-1896 dle návrhu vídeňského architekta Franze von Neumanna, který je též autorem radnice v Liberci a ve Vídni. Radnici dominuje věž s hodinami, která je vysoká 48 m a každou hodinu se z ní ozývá zvuk zvonkohry se střídajícími se druhy melodií. Radniční věž, stejně jako Městské muzeum nacházející se ve 2. patře budovy, je možné navštívit dle otevírací doby.

Radnice Frýdlant

2. Náměstí T. G. Masaryka

Největší náměstí města je centrem Městské památkové zóny Frýdlant. Po jeho obvodu je celkem 14 památkovým zákonem chráněných budov, za zmínku stojí zejména tzv. dům Na panské zvůli (č. p. 2), trojdům s bohatou štukovou výzdobou (č. p. 73) a dům spravovaný Pravoslavnou církví (č. p. 104).

Náměstí

3. Mariánský morový sloup

Na vzpomínku morových epidemií v 16. a 17. století byl postaven v roce 1723 mariánský barokní morový sloup na náměstí u bývalého hejtmanství. V roce 1897 byl sloup přemístěn na své dnešní místo u kostela Nalezení sv. Kříže.

4. Kostel Nalezení sv. Kříže

Na místě dnešního kostela stávala kdysi kaple sv. Barbory. K největšímu rozšíření budovy došlo v polovině 16. století, kdy Kryštof z Bibrštejnu pozval do Frýdlantu italské stavitele. V interiéru jsou umístěna cenná kulturní díla z bílého, černého a zeleného mramoru. Jedná se především o hrobku rodiny Redernů, která v době svého vzniku stála tolik, co celé frýdlantské panství, když ho Redernové kupovali.

Kostel Nalezení sv. Kříže

5. Řeka Smědá

Horská řeka pramení v jizerskohorských rašeliništích v oblasti hory Jizery a vzniká u horské chaty Smědava (847m) ze tří toků – Bílé, Černé a Hnědé Smědé. Jméno jí dala zlatohnědá barva vody. Na polsko-německém pomezí se vlévá do Lužické Nisy. 7. 8. 2010 se po vydatných deštích tato jindy poklidná říčka změnila v rozběsněný živel, který zaplavil velkou část města.

6. Solnice

V minulosti sloužil dům jako sklad této strategické suroviny. Budova byla několikrát přestavěna, naposledy po zásahu letecké pumy. Budova byla ale zrekonstruována a po roce 1945 v ní vznikly bytové prostory.

Solnice

7. Špitálek

Vybudován byl v roce 1564 Bedřichem z Redernu jako útulek pro nemocné. Prošel několika přestavbami a od roku 2012 slouží jako druhá expozice muzea. Součástí muzea je kaple se sochou piety a nález středověké chlebové pece, jejíž funkční replika se nachází ve venkovní části Špitálku. V roce 2018 byla expozice upravena a stala se atraktivnější, na návštěvníka dokonce promlouvá. Lákadlem je dobové tržiště, které návštěvníka doslova přenese do dob minulých.

Špitálek

8. Socha Piety

V ulici Okružní, nedaleko zrekonstruovaných městských hradeb, se nachází socha Piety - Panny Marie s mrtvým Ježíšem. Je dílem anonymního autora z období vrcholného baroka. Mistr byl evidentně obeznámen s podněty vycházejícími z tvorby okruhu vynikajících barokních umělců, jako byl Matyáš Bernard Braun.

PICT4853, obrázek se otevře v novém okně

9. Hradby

Zrestaurované torzo hradeb s „katovskou“ brankou je dnes součástí relaxační zóny vhodné k příjemnému posezení i odpočinku. 

Městské hradby, obrázek se otevře v novém okně

10. Betlém

Betlém s početným množstvím pohybujících se figurek je umístěn v podstávkovém domku. Jeho tvůrce byl frýdlantský rodák Gustav Simon (1873-1953), zhotovoval jej po dlouhou dobu 60 let. Frýdlantský betlém je veřejnosti přístupný a dodnes uvidíte původní mechaniku pohánějící pohyblivé figurky.

Betlém, obrázek se otevře v novém okně

11. Zámecký park a rybník

O založení zámeckého parku a zvelebení zámeckého okolí se zasloužil Kryštof Clam-Gallas a jeho syn Eduard. Součástí rozlehlého parku je romantický rybník s poloostrovem, na jehož klidné hladině se zrcadlí mohutné stromoví parku. Stejně jako zámecký park, i rybník prošel revitalizací.

Zámecký rybník, obrázek se otevře v novém okně

12. Čedičové varhany

Na jižní straně parku se nachází mohutná čedičová skála typická sloupcovitou odlučností, na níž byl vybudován původní gotický hrad. V minulosti tato skála zajišťovala obranu a činila z hradu nedobytnou pevnost.

13. Hrad a zámek Frýdlant

Komplex hradu a zámku tvoří dominantu vysoko se tyčící nad městem a nad řekou Smědou. První písemné zmínky pocházejí z roku 1278. V té době získal panství po rodu Ronovců rod Biberštejnů. Zámecké křídlo vystavěli následně Redernové a další úpravy sídla probíhaly i za Gallasů a Clam-Gallasů, kteří panství vlastnili až do roku 1945. Nejznámějším majitelem panství však byl vojevůdce Albrecht z Valdštejna, který Frýdlant vlastnil mezi lety 1622 – 1634. Prohlídkový okruh zavede návštěvníky do hradu, zámecké kaple i zámku s bohatě vybavenými interiéry.

Hrad a zámek Frýdlant, obrázek se otevře v novém okně

14. Zámecký pivovar

První zmínky o pivovaru pocházejí ze 14. století. Produkce piva byla přerušena až v roce 1949, kdy finanční situace nedovolovala rekonstrukci pivovaru. V roce 2013 koupila budovu pivovaru firma Terra Felix, s. r. o. Pivovar je částečně zrekonstruován a zve k návštěvě a ochutnání piva Albrecht.

Zámecký pivovar Frýdlant, obrázek se otevře v novém okně

11.6.2008 14:54:36 - aktualizováno 22.3.2019 10:05:35 | přečteno 9804x | jana.zakova
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load