ENDEFRRUPLNLSPIT

Lázněmi i Peklem

Cyklo Lázněmi i Peklem, autor: Radek Petrášek

Cykloturistický okruh o délce 28,5 km vede z Lázní Libverda, přes Peklo, Raspenavu, Ludvíkov, Nové Město pod Smrkem, Bílý Potok a Hejnice zpět do Lání Libverda.

ikona souboruLeták Lázněmi i Peklem ke stažení ZDE.

Od parkoviště nad městem sjedete po trase 3006 do lázní a přes osadu Peklo na východní okraj Raspenavy. Odbočíte vpravo a přes Ludvíkov sjedete do Nového Města pod Smrkem. Z náměstí se vydáte na jih po trase 3027 do Bílého Potoka a pokračujete v další cestě po trase 3016 do Hejnic a zpět do Libverdy po 3006.

Zajímavá místa trasy:

Lázně Libverda
Lázeňské místo s léčebným minerálním pramenem Boží voda. Největší rozvoj lázní je datován na přelom 18. a 19. století. Z tohoto období se dochovala řada chráněných objektů včetně empírového zámečku. V současné době jsou lázně vyhledávány pro léčbu nervových, cévních a srdečních chorob. Nad obcí se nacházejí vyhlídky na Jizerské hory a výletní restaurace Obří sud.

Peklo
Malebná osada s rybníkem v Přírodním parku Peklo.

Raspenava
Dominantu města tvoří kostel Nanebevzetí Panny Marie, u kterého se nachází zajímavá hrobka rodiny Richterů. Téměř uprostřed města je situován Rekreační a sportovní areál Smědá, který nabízí ubytování v hotelu, chatkách, ale je zde také možnost stanování a campování. Součástí areálu je nově opravené koupaliště. 

Ludvíkov pod Smrkem
Hornická obec ze 14. století. Těžila se zde cínová ruda.

Nové Město pod Smrkem
Původně hornické město, kde se těžila zejména cínová ruda ve štolách na Měděnci, v menší míře se zde těžilo i stříbro a zlato. Mezi významné památky města patří Klingerovo mauzoleum postavené v roce 1912 podle italských vzorů. Novým Městem pod Smrkem vede strasa Singtreku pod Smrkem. Singltrek nabízí 80 km stezek s okruhy různých náročností. Na okraji města je situován areál kempu s přírodním koupalištěm. V nepříznivém počasí nabízejí vyžití Městské lázně s bazénem.

Hejnice
Poutní město s bazilikou Navštívení Panny Marie a klášterním komplexem. V bazilice se nachází rodová hrobka Gallasů a Clam-Gallasů. Ve městě je situován Autocamp Hejnice. Nabízí ubytování v chatkách, stanech i karavanech a sousedí s přírodním koupalištěm. V letních měsících se areál koupaliště mění také na letní kino.

Frýdlant 10/04/2019
Jana Kotrmanová, Turistické informační centrum Frýdlant, tel. 488 886 603/604, vestibul radnice 

10.4.2019 9:14:40 | přečteno 873x | jana.zakova
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load