ENDEFRRUPLNLSPIT

Hraniční okruh

Cyklo, autor: Radek Petrášek

Cykloturistický výlet o délce 50,4 km vede z Frýdlantu do Kunratic, Višňové, Filipovky, Habartic, Pertoltic, Horní Řasnice, Dolní Řasnice a zpět do Frýdlantu.

ikona souboruLeták Hraniční okruh ke stažení ZDE.

Z Frýdlantu vyjedete na západ po trase 3059 na jižní okraj Kunratic, kde odbočíte vpravo na trasu 3039. Poté projedete přes Kunratice do Višňové, odkud pokračujete na sever po trase 3006 do Habartic. Podél hranice projedete přes Pertoltice do Horní Řasnice. Na nejsevernějším místě trasy můžete udělat krátkou odbočku do Dolní Oldříše ke kostelu a prohlédnout si prastarý smírčí kříž. V Horní Řasnici odbočíte vpravo na trasu 3059. Ta vás zavede přes Dolní Řasnici a Krásný Les zpět do Frýdlantu.

Zajímavá místa trasy:

Frýdlant
Historické město, jehož centrum bylo v roce 1992 vyhlášeno městskou památkovou zónou. Dominantu města tvoří Státní hrad a zámek Frýdlant, nejstarší hradní muzeum ve střední Evropě. Mezi další atraktivity města patří novorenesanční radnice, v jejímž druhém patře je situováno Městské muzeum, muzeum Špitálek, kostel Nalezení sv. Kříže, pohyblivý Betlém, rozhledna a mnoho dalšího.

Višňová
Obec Višňová se skládá z devíti osad: Víska, Minkovice, Poustka, Předlánce, Višňová, Filipovka, Loučná, Saň a Andělka. V osadě Víska, Minkovice, Předlánce, Višňová a Filipovka se nachází významný soubor hornolužické architektury - podstávkové domy. Významnou přírodní dominantou samotné obce Višňová je seskupení žulových balvanů, Pohanské kameny.

Přírodní rezervace Meandry Smědé
Přírodní rezervace byla vyhlášena v roce 1998 a tvoří ji nejvodnatější tok Frýdlantského výběžku, řeka Smědá. Řeka Smědá vzniká soutokem Bílé, Hnědé a Černé Smědé. Délka toku na našem území až ke státní hranici s Polskem dosahuje asi 48 km. Cestou od pramenů až ke spodní části toku prochází řeka různými fázemi vývoje. V horní části se prudce žene ze svahů, ve střední části se již zklidňuje a ve spodní části se zvolna klikatí, meandruje. Tvar meandrů se neustále mění a koryto řeky se posunuje. Území Meandrů Smědé je bohaté na chráněnou floru i faunu.

Řasnice
Obec, jejíž původ sahá do 14. století, se rozprostírá v údolí stejnojmenné řeky. V Dolní Řasnici se nachází kovárna kováře Stelziga, vůdce selských nepokojů. Dnes je kovárna součástí areálu Český svět a je zde možná prohlídka.

Frýdlant 22/03/2019
Jana Kotrmanová, Turistické informační centrum Frýdlant, tel. 488 886 603/604, vestibul radnice 

22.3.2019 13:28:34 | přečteno 749x | jana.zakova
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load