Milan Maršálek: Lásky zelené lavice

2015-01-07_ctenarky,mm, autor: Milan Maršálek

V roce 2014 spatřila světlo světa kniha Lásky zelené lavice autora Milana Maršálka. Měl jsem tu možnost, že jsem si ji mohl přečíst v předtermínu před jejím prvním oficiálním červnovým představením – slavnostním křtěním ve Větrově, kde se současně slavnostně otevíral rekonstruovaný domek č.p. 3017.

Nutno podotknout, že Milan Maršálek nemá prsty tedy jen v té oné jmenované knize, ale i v té rekonstrukci letitého domečku. A mohl bych pokračovat i dále ve výčtu dalších aktivit tohoto na první pohled nenápadného človíčka – autora jistě povedeného knižního titulu zabývajícího se školstvím města Frýdlant - ale to vůbec nemám v úmyslu. (O něm blíže v záhlaví knihy Lásky zelené lavice.)

2015-01-07_ctenarky,mm

... první čtení knihy na ZŠ, ZUŠ a MŠ Frýdlant, pracoviště ZŠ Bělíkova

Chci pouze a jen poukázat na to, že se našel někdo, kdo se ujal role sepsat jednak své osobní zážitky z dob povinné školní docházky konkrétní školy – v tomto případě familiárně zvané Bělíkačky - a jednak dát dohromady kupu historických dat, byť sám autor knihy Lásky zelené lavice uvádí, že tu a tam nejsou ta data zcela úplná, možná i přesná.

Bělíkova škola v letošním roce slaví 97. výročí svého trvání. Do kulatého stoletého výročí už je to jen „kousek“. Během této doby by chtěl Milan Maršálek získat ještě další poznatky a nebo i upřesnění některých dat z knihy Lásky zelené lavice. Nehodlá však připravit 2. vydání knihy, ale rád by už jen připravil dodatek ke knize současné – jakýsi sborníček z pera nás stovek absolventů Bělíkovy školy.

Uchopme tuto příležitost, vzpomeňme na zážitky, které jsme na Bělíkačce prožívali mezi sebou jako spolužáci a spolužačky a také i s učiteli (e-mail: facir@seznam.cz).

Mgr. Petr Strnad

Foto: mm

Poznámka: Knihu Lásky zelené lavice od Milana Maršálka si můžete zakoupit v Městském informačním centru Frýdlant na radnici. (aš)

Z ohlasů na knížku Lásky zelené lavice

Zdraví vás školní darebák Fišer Václav a Bohumila „Půlpánová“. Kniha se nám líbí.

Je to hezká ukázka, jak vysvětlit některé věci z historie Frýdlantska od roku 1918 do současnosti. Už jsem si vybrala místa, která určitě použiji ve výuce.  L.Z., učitelka, Frýdlant.

Nechodila jsem do žádné školy ve Frýdlantě, ale začetla jsem se a současně vzpomínala, jak to bylo u nás. I my jsme měli svého Borovičku, Jilemnického a další podobné učitele.  Dobré i špatné. Je to moc hezké, i když někdy i smutné čtení o kraji pod Jizerskými horami. M.P., Liberec

Obdivuji, kde autor sehnal tolik podrobností ze života školy a především učitelů. Asi mu hodně pomáhal archiv školy, pokud nějaký funguje. Překvapilo mě, že zde není jméno učitele Rolce, učil fyziku a myslím, že i tělocvik, někdy v první polovině 50. let. F.M., Frýdlant

Knížku jsem si objednal, dostal a přečetl. Své jméno jsem tam sice nenašel, ale přesto jsem rád, že takovou knížku mám. S.K., Sušice

Zaujalo mě, jak autor líčí příchod dětí z vesnic do městské školy. Zažila jsem to, první rok byl opravdu těžký. Pak jsme se z toho dostali. Děkuji za zajímavé vyprávění i mnoho údajů, které bych nikde jinde nenašla.  M.S., Praha