Chtěli jste ho, psali jste si o něj - máte ho mít! Ve čtvrtek 27. 2. 2014 vezměte dětičky, babičky i dědečky a přijďte se podívat do kina na nesmrtelného francouzského komika.
V rámci našeho pořadu "Filmová ohlédnutí" s radostí uvádíme hudební komedii Piti Piti Pa.
Děj filmu snad ani není potřeba příliš představovat:
Dívčí taneční skupina slaví pod vedením slavného manažera a choreografa Evanse úspěchy po celém světě. Uhlídat tento rej krasavic je však pro něj úkol vskutku heroický. Snad proto platí cosi o tom, že účel světí prostředky. Musí totiž udržet nejen profesionální kázeň, ale především i kázeň morální. Muži, to znamená vztah, sex, manželství, sňatek, dítě nebo cokoliv z toho - což pro dívku znamená konec kariéry, pro Evanse pak hledání nové tanečnice a pro soubor narušení disciplíny.
(oficiální text distributora)
Film měl premiéru ve Francii 18. září 1970, navštívilo ho však pouze dva a půl miliónu diváků, dostal se tedy jen na 15. příčku žebříčku návštěvnosti. O to větší úspěch slavil snímek v Německu a v zemích tehdejšího východního bloku, v kinech ho shlédlo přes 33 miliónů diváků.
V současné době se snímek v Česko – Slovenské filmové databázi (csfd.cz) udržuje na krásných, červených 74% oblíbenosti s počtem cca. 11 830 hodnocení. Je proto zárukou kvalitní rodinné komedie, která nezklame s mistrem francouzské komedie v hlavní roli.
Jeho nevídaný herecký talent byl objeven až v jeho padesáti letech. Do té doby byl hercem malých rolí ve více než sto filmech. Role ve filmu Četník ze Saint Tropez znamenala průlom, otevřela cestu jedné z nejznámějších francouzských filmových sérií, udělala z něj na přelomu šedesátých a sedmdesátých let jednoho z nejoblíbenějších francouzských komiků.
Pak už následovaly všechny filmy, které se staly klasikou. Další série Fantomas, Grand Restaurant pana Septima, PITI PITI PA, či Křidýlko nebo stehýnko, kterým se úspěšně vrátil po dvou infarktech opět na filmové plátno. Největších kasovních úspěchů dosáhl s režisérem Gérardem Ourym, jehož každý nový film překonal úspěch předchozího. Filmy Smolař, Velký flám, Pošetilost mocných, ale hlavně Dobrodružství Rabína Jákoba, kterého za čtrnáct týdnů promítání zhlédlo ve Francii 25 000 000 diváků, se staly vrcholem jeho kariéry. Louis de Funès působil také v divadle a hra OSKAR, která získala i filmovou podobu, se v jeho podání hrála po několik desítek sezón. V roce 1980 dostal Louis de Funès dostal čestného Césara za celoživotní dílo.
Více o jeho životě a díle naleznete zde!
(zdroj ČSFD)
Frýdlant 26/2/2014
Marie Kolářová
(zdroje: ČSFD, Wikipedia, cinemagia.ro)
Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01 FRÝDLANT
tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd