ENDEFRRUPLNLSPIT

Únor 2022

Zimní čtení

Nedostali jste pod stromečkem knížku, kterou jste si přáli? Nevadí, nám v knihovně bylo koncem roku naděleno! Nové knížky s rozličnou tematikou tu na vás už čekají.

Máme tu pro vás pár tipů na knížky, které si můžete přečíst během února. Ať už jste milovník detektivek, thrillerů, hororů nebo romantiky – máme tu pro vás od každého něco, určitě si z našeho zimního výběru vyberete, tak se přijďte podívat.

Protože je zima, nabízíme vám čtení plné sněhu, mrazivého počasí nebo dokonce příběhy odehrávající se v severských zemích.

Co by to bylo za zimní čtení bez Jo Nesboa? Pokud jste od něj nic nečetli, zkuste třeba Krev na sněhu,severskou detektivku, která se odehrává v sedmdesátých letech v Oslu. Olav Johansen nedokáže jezdit autem pomalu, je měkký jako máslo, příliš snadno se zamilovává, když se rozčilí, ztrácí hlavu a je mizerný v matematice. Něco málo přečetl, ale moc toho neví a rozhodně nemá znalosti, které by byly k něčemu užitečné. A píše pomaleji, než roste stalaktit. K čemu se tedy hodí? Je skvělý zabiják. Nemusí přitom jezdit autem, zabíjí většinou lidi, kteří si to zasluhují, a nejsou to žádné složité počty. Alespoň prozatím nebyly. Dokud od šéfa nedostal nový úkol: vyřídit jeho manželku.

Příznačný název pro zimní čtení má thriller Náledí od švédské autorky Carin Gerhardsen. Milenecký pár udržující mimomanželský poměr nasedne do auta a jede na odlehlé místo. Mladou ženu v nesnázích nečekaně sveze neznámý muž. Kdosi se po zasněžených silnicích řítí moc rychle. Všichni projedou kolem stejné skalní strže. Ale jen jeden někoho smete ze silnice, jen jeden někoho nechá zemřít. Na začátku se vzájemně neznali, nyní je spojuje stupňující se spirála násilí, a ačkoli ani jeden z nich neví všechno, přesto někdo ví dost na to, aby mohl odvyprávět celý příběh. Náledí je nepředvídatelný thriller, kde nic není tak, jak to na první pohled vypadá. Vina, nenávist a destrukce ženou příběh vpřed a kdesi v dálce čeká euforie z pomsty.

Ze sněžného severu se přeneseme k nám do české historie. Znáte historický román Železná koruna od Václava Kaplického, podle kterého byla svého času pojmenovaná i naše frýdlantská knihovna?

V dnešní době málokdo spisovatele Václava Kaplického zná. Nebýt Vávrova filmu Kladivo na čarodějnice, byl by Václav Kaplický dnes už skoro pozapomenutý. Tento rok uplyne již 53 let od premiéry filmu Otakara Vávry Kladivo na čarodějnice natočeného podle stejnojmenné knihy. Zkusme si připomenout nejen knihu Kladivo na čarodějnice, ale právě historický román Železná koruna, který se odehrává na frýdlantském Gallasově panství. Nespokojenost, rozhořčení a odhodlanost poddaného lidu v Čechách donutily císaře Leopolda I., aby roku 1680 vydal v Pardubicích robotní patent, v němž učinil nevolníkům jisté ústupky. Zůstaly však jen na papíře a krutý útlak na šlechtických panstvích nepominul. První povstal opět lid v čele se svým neohroženým vůdcem Ondřejem Stelzigem, kovářem z Řasnice. Určitě stojí za to si připomenout Kaplického zpracování a porovnat jej s právě vycházejícím historickým románem se stejným titulem a laděním Železná koruna od dalšího českého autora Josefa Svátka, který patří společně Václavem Benešem Třebízským, Aloisem Jiráskem a Zikmundem Wintrem k nejvýznamnějším spisovatelům historických próz v české literatuře.

Většina z nás má únor spojený především s Valentýnem, ale věděli jste, že 14. února se slaví i Mezinárodní den darování knih? Protože knih, kterými můžete obdarovat sebe i své blízké, není nikdy dost, přinášíme vám nejlepší tipy na tento měsíc.

„Život je dar, štěstí je volba“ touto větou začíná životopis Ivanky Deváté - Šťastná za všech okolností. Úspěšná herečka a ještě úspěšnější spisovatelka Ivanka Devátá se po letech odhodlala k sepsání autobiografie, které se tak dlouho bránila. I když její život nebyl vždycky šťastný, i když i ji potkávaly problémy, zrady a zklamání, i když i jí bylo často spíš k slzám než k radosti, její talent na štěstí vždycky zvítězil.

Další titul obsahuje ve svém názvu štěstí - Zapomenutý klíč ke štěstí od Sophie Jenkinsové. Lana Greenová je osmadvacetiletá spisovatelka, která je tak trochu samotářka a zakládá si na své nezávislosti. Nepotřebuje přátelé, ke štěstí jí úplně stačí knihy. To si alespoň myslí. Nancy Ellis Hallová bývala kdysi uznávanou autorkou knih. Dnes je jí osmdesát, žije sama ve svém domě v severním Londýně a má pocit, že se o sebe dokáže bez problémů postarat. Ve skutečnosti však trpí Alzheimerovou chorobou a moc nad vlastním jednáním jí pomalu protéká mezi prsty. Když se ze dvou na první pohled nesourodých žen stanou jednoho dne spolubydlící, jejich životy se zcela nečekaným způsobem změní. Dokážou jedna druhé pomoci, ačkoliv ani jedna z nich netuší, že pomoc nutně potřebuje?
Sophie Jenkinsová vystudovala tvůrčí psaní, žije na severu Londýna a věnuje se psaní, především povídek. Při psaní knihy Zapomenutý klíč ke štěstí autorka vycházela z vlastní zkušenosti se svou matkou, které diagnostikovali stařeckou demenci. Tato zkušenost jí pomohla pochopit to, že štěstí trvá, i když vzpomínky vyblednou.
Zapomenutý klíč ke štěstí je laskavý příběh o lidskosti, Alzheimerově chorobě, stáří, ale také o lásce a psaní knih.

Také si všímáte, jak ta dlouhá zima působí nejen na vás, ale i na vaše ratolesti? Jsou netrpělivé, neposedí, neposlouchají. Než se zima konečně vzdá své studené vlády, pojďme se podívat, čím bychom ty naše děti ještě na malou chvíli zabavili.

Pomozte svým dětem postavit most mezi realitou a představivostí. Tím mostem je PŘÍBĚH.

Jak vyprávět příběhy dětem od autorky Silke Rose West. Kniha přináší rodičům, prarodičům a pedagogům návod na to, jak vyprávět příběhy pomocí souvislostí a tak, aby vypravěče i dětského posluchače pohltily. Vyprávění příběhů buduje vztah mezi rodičem a dítětem a prohlubuje vzájemnou důvěru. Příběhy dětem pomáhají porozumět vlastním emocím, soucítit s ostatními a lépe chápat složitý svět, který je obklopuje. V knize najdete vysvětlení, jak příběhy všestranně obohacují naše životy i praktické rady, jak začít improvizovat se svými vlastními příběhy. Jediná odbornost, bez níž se neobejdete, je emocionální kontakt s vašimi dětmi – něco, v čem jste lepší než kdokoli jiný.

Výběr únorových knižních tipů můžete NOVĚ objevit na Facebookových stránkách Městské knihovny Frýdlant, které pro čtenáře vytvořil kolega knihovník Petr Praun.

Připomínáme i novou službu  knihovny E-KNIHY s jejichž NASTARTOVÁNÍM VÁM OSOBNĚ POMŮŽEME!!!

„Život je dar, štěstí je volba“ aŠtěstí si vás občas najde tam, kde byste ho čekali nejméně“.

Ať vás slova autorek Ivanky Deváté a Silke Rose West provázejí a naplňují.

Na viděnou u nás v knihovně.

 

Za Městskou knihovnu Frýdlant
Radka Wittmayerová

28.1.2022 11:49:48 | přečteno 130x | Martina Petrášková

Navigace

Městská knihovna

 
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load