ENDEFRRUPLNLSPIT

Únor 2019

V lednovém čísle frýdlantského zpravodaje jsme si připomněli jakou činnost a akce přepravila Městská knihovna Frýdlant za r. 2018. Přednáškou Mgr. Šárky Mazánkové se v únoru otevírají pro rok 2019 besedy a autorská čtení pro čtenáře a frýdlantskou veřejnost.

Mgr. Šárka Mazánková - Stromy a aleje LK
čtvrtek 21. 2. 2019 muzeum Špitálek 17:00 hod

• Znáte nejstarší a nejmohutnější stromy v Libereckém kraji?
• Víte, kde roste nejvyšší strom Česka?
• Která alej je evropsky významná a proč?

Přijďte se ve čtvrtek 21. 2. 2019 do muzea Špitálek dozvědět od 17:00 hodin něco o stromech, stromořadích a alejích v Libereckém kraji. Zjistíte, kde roste nejvyšší strom Česka nebo která alej je evropsky významná.  Zajímavosti o starých stromech a alejích v našem regionu přiblíží a na otázky odpoví Mgr. Šárka Mazánková z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

V rámci března - měsíce čtenářů k nám do Frýdlantu 14. 3. 2019 zavítá Jiří W. Procházka, autor sci-fi a fantasy literatury, aby nám poodhalil ve svém autorském čtení Souřadnice zločinu, vznik a tvorbu detektivního příběhu a Jak se píše ve dvou? Vyprávění dvěma hlasy. Spisovatelská a manželská dvojice Klára Smolíková a Jiří W. Procházka se podělí o historky ze společného psaní detektivek, dětských knih a scénářů. Čtenáře i veřejnost čekají postřehy o tom, jak jinak píší ženy a jak muži, čeho se bojí autoři detektivek i jak to vypadá, když se autor sci-fi příběhů připojí k psaní večerníčku o malém vynálezci.

Pomalu se nám blíží Valdštejnské slavnosti 2019, v dubnu jsme pro vás tedy připravili povídání právě o této osobnosti spojené s Frýdlantem. Představení knihy Ďábel Valdštejn: Pozoruhodný osud vévody frýdlantského. Ano, Albrecht Václav Eusebius z Valdštejna, jak znělo celé jeho jméno, svým pozemským životem i posmrtným věhlasem daleko překročil české hranice. Jaký byl ale vévoda frýdlantský doopravdy, poodhrneme-li všeobecně rozšířenou a obvykle nelichotivou legendu? Na to jeho čtivým životopisem odpovídá známý spisovatel a popularizátor historie Jan Bauer.

 A jak je jeho dobrým zvykem, dokáže se ponořit pod „oficiální“ fakta, aby pro nás vykreslil nadčasovou osobnost, která ani zdaleka nebyla jen temná a negativní. Vždyť - jak autor píše -Valdštejn sice byl mimořádně domýšlivý, arogantní a bezohledný, ale míval i příjemnější tvář (o níž se většinou mlčí).

Jen málokteré postavě našich dějin se dostalo takové pozornosti historiků, spisovatelů a umělců jako frýdlantskému vévodovi a generalissimovi císařských vojsk Albrechtovi z Valdštejna. Jeho vskutku mimořádný a dramatický osud, který jako by předem narýsoval horoskop významného astronoma, matematika a tehdy také astrologa Johanna Keplera, nás dodnes nepřestává vzrušovat. Zdá se, že je naplněn podivuhodným tajemstvím. Máloco tak fascinuje jako Valdštejnův závratný vzestup až do nejvyšších pater světské moci a slávy, po němž následuje strmý pád s cejchem zrádce a vyvrhele. Měl oprávněnou šanci stát se největším vojevůdcem třicetileté války, údajně sahal i po české královské koruně, skončil však jako „notorický říšský rebel“, pro kterého neexistoval jiný trest než zákeřná smrt z rukou irského žoldnéře. O knize a autorovi Janu Bauerovi promluví, také zahraje a zazpívá

ve čtvrtek 18. 4. 2019 nakladatel z nakladatelství Čas Josef  Pepson Snětivý.

A na co se máte těšit na podzim?

V září 19. 9. 2019 k nám do Frýdlantu zavítá historik, publicista a spisovatel Vlastimil Vondruška.

 Patří k nejprodávanějším českým spisovatelům, na debatách se čtenáři mívá narváno. Jako historik rád porovnává doby minulé se současností. Píše historická pojednání a detektivky usazené v českých dějinách. Kromě řady historických románů a detektivek včetně Přemyslovské a Husitské epopeje píše i divadelní hry.

Místa akcí, besed a autorských čtení vždy aktuálně upřesníme.

A co čeká v tomto roce dětské čtenáře, se dozvíte v březnovém čísle FZ.

14.3.2019 13:19:50 | přečteno 625x | Martina Petrášková

Navigace

Městská knihovna

 
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load