ENDEFRRUPLNLSPIT

Říjen 2018

Hrad Karlštejn znovu ožívá

Karlův hrad Karlštejn patří dodnes k nejvíce navštěvovaným a zároveň nejmystičtějším českým hradům.

Karel IV., císař římský a král český, vtiskl do koncepce výstavby i do umělecké výzdoby hradu Karlštejna jasné poselství a mystický odkaz, kterým chtěl zdůraznit významnou duchovní roli českého království v Evropě nejen ve své době, ale i v budoucnosti. Výzdoba hradu podléhá důmyslné astrologicko-alchymické koncepci, na které se podílela celá řada významných evropských i českých učenců a výtvarných umělců pod vedením samotného panovníka.

Městská knihovna Frýdlant vás srdečně zve v úterý 23. 10. 2018 od 17:00 hodin

do městského muzea ŠPITÁLEK  na besedu na téma mystického odkazu umění doby Karla IV.

Přijďte si poslechnout zajímavé autorské čtení Hany Sar Blochové - MAGISTERIUM KARLŠTEJNA z druhého, rozšířeného vydání knihy. V knize autorka shrnula výsledky svých průzkumů hradu Karlštejna v oblasti křesťanského hermetismu a malířství z let 1987 – 2012. Mysterium Karlštejna se věnuje karlštejnské alchymii, posvátné geometrii a hermetismu při stavbě hradu, malířství okruhu mistra Theodorika, tématu Sv. Grálu a templářů v Čechách.

O všech těchto aspektech spojených s Karlštejnem promluví přední odbornice na středověkou kulturu, autorka několika knih o středověké mystice a uznávaná interpretka hudby evropského středověku Hana Blochová, píšící pod pseudonymem Rosa de Sar. Je absolventkou dějin středověkého umění na Filozofické fakultě a doktorkou přírodních věd  Univerzity Karlovy v Praze.

Vyprávění bude doplněno o tóny středověké hudby z doby Karla IV. a o projekcí fotografií

Vstupné dobrovolné

14.1.2019 15:14:25 | přečteno 135x | Martina Petrášková
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load