ENDEFRRUPLNLSPIT

Prosinec 2021

Pod stromeček rozhodně patří KNIHA!

Kniha je dárek, který se zapíše do srdce. Štědrovečerní večeře, vánoční stromeček, rozbalování dárků. A pak radost, když dostanete knížku, kterou jste chtěli. Víte, že následující dny strávíte se svým knižním hrdinou. Kniha je dárek pro každého. Proto jsme pro letošní Vánoce připravili našim čtenářům jako dárek NOVINKU.

Prosincem startujeme pro malé i velké novou službu - E-knihy - Evýpůjčky.

E-knihy si můžete v naší knihovně zapůjčit z portálu www.palmknihy.cz, kde najdete k zapůjčení přes 10 700 e-knih. V nabídce na Vás čekají oblíbené tituly žánrů dětské literatury, sci-fi, fantasy, severské krimi a samozřejmě i českých i světových románů. Navíc si je můžete půjčit odkudkoliv a zdarma v rámci ročního čtenářského poplatku.

Prostě si můžete z pohodlí domova jednoduše vypůjčit e-knihu přes on-line katalog knihovny a kniha se Vám obratem zobrazí v knihovničce aplikace eReading s viditelně označeným termínem vrácení.

Podmínky půjčení:

· Zaregistrovat se v knihovně a založit si konto čtenáře

· Zaregistrovat se na platformě (Palmknihy.cz), ze které si chcete e-knihy půjčovat

· Mít vhodné zařízení pro čtení e-knih (čtečka, tablet, chytrý telefon, PC)

· Stáhnout si potřebný software pro čtení a půjčování

· Výpůjční lhůta e-knihy je 31 dnů

· 32. den se e-kniha sama vymaže z aplikace.

· Vypůjčit si lze maximálně 3 e-knihy najednou bez nutnosti připojení k internetu.

 

Jak si lze e-knihu vypůjčit a na čem ji otevřít?

· Na jaké zařízení lze aplikaci nainstalovat?

Aplikace je možné nainstalovat zdarma na iPhone, iPad z App Store nebo telefony, tablety a čtečky se systémem Android z Google Play.

· Proč je nezbytná aplikace?

 Palmknihy umí prakticky zaslat e-knihu na jakékoli zařízení, ale aby službu nakladatele nezrušili kvůli pirátství, tak je nezbytné zajistit ochranu proti kopírování souboru a návrat (= odstranění) e-knihy po 31 dnech.

· Jsou kompatibilní čtečky Kindle či PocketBook?

Bohužel ne. Tyto produkty mají svůj vlastní uzavřený systém.


Jak si čtenář vypůjčí svou první e-knihu?

Postup pro čtenáře

Jak se zapojit do eVýpůjček:

 

Krok 1.  Zaregistrujte se osobně v Městské knihovně Frýdlant.

Krok 2.Zaregistrujte se na stránkách www.palmknihy.cz (se stejnou emailovou adresou, která je uvedena v čtenářském kontě katalogu knihovny). Případně oznamte jinou emailovou adresu knihovně.

Krok 3.Stáhněte si aplikaci eReading do čtecího zařízení, která je k dispozici ke stažení zdarma na Google Play pro Android (verze 4.1 a vyšší) nebo přes App store pro iOS (verze 8.4 a vyšší).

Jak si vypůjčit e-knihu:

 

1. Na webových stránkách knihovny Frýdlant: https://www.frydlant.knihovna.cz/

se přihlaste do on-line katalogu Městské knihovny Frýdlant: https://lck.tritius.cz/library/frydlant/

2. U vybraného titulu zvolte tlačítko „Půjčit e-knihu“. Po stisknutí tlačítka se Vám zobrazí oznámení o úspěšném provedení e-výpůjčky. Na emailovou adresu Vám dorazí oznámení o uskutečněné eVýpůjčce.

Například: V on-line katalogu knihovny si zadejte do vyhledávání Anna ze Zeleného domu, zobrazí se Vám ikona Půjčit E-knihu, kliknutím se Vám pravém horním rohu rozbalí přihlášení: číslo čtenáře (číslo průkazky) nebo e-mail, stejný e-mail uveďte při registraci do portálu www.palmknihy.cz

 

Jak otevřít e-knihu:

1. Otevřete aplikaci eReading. Sekce s „Místními“ (stáhnutými) e-knihami bude zpočátku prázdná.

2. V horním menu zvolte sekci “ONLINE” a vyplňte Vaše přihlašovací údaje, které jste uvedli při registraci do portálu www.palmknihy.cz. 

3.Kliknutím na obálku stáhnete e-knihu ze sekce "Online" do "Místní". Pouze při tomto musíte být připojeni k internetu.

4. Výpůjčka e-knihy je zapsána a na Váš e-mail, který máte uvedený v kontě čtenáře. Zde je odeslána zpráva s informacemi k dokončení výpůjčky.

 

Půjčování e-knih je bezplatné a mohou ho využít všichni registrovaní čtenáři Městské knihovny Frýdlant.

 

Projekt na zapůjčení e-knih v Městské knihovně Frýdlant podpořilo dotací Ministerstvo kultury České republiky.

 

27 let mezi knihami za výpůjčním pultem

 

Koncem letošního roku se s námi rozloučí po dlouhých 27 letech má kolegyně knihovnice Dana Kurková, která se rozhodla odejít do aktivního důchodu. Pro všechny čtenáře byla nejen knihovnicí, ale také zpovědnicí. Jejíma rukama prošly tisíce knih a mezi regály potkávala několik generací čtenářů. Do jedné rozvité věty se nedá vtěsnat víc jak pětadvacetiletá historie knihovny Frýdlant, je třeba podívat se i do knihovního zákulisí.

 

Ve společném trojlístku s Jarmilou Kaplerovou, coby vedoucí knihovny, jsme, jak šel čas, procházely v knihovně změnami. Tou největší nečekanou změnou, kterou jsme prožily, byly povodně v srpnu 2010.  Následovala nedobrovolná dvouletá přestávka, kdy se hledal prostor pro knihovnu.

V roce 2012 se knihovna přestěhovala do nově vytvořených prostor v budově školy v Bělíkově ulici. Tady jsme již 10 let. Za tu dobu knihovna přešla z lístkového systému na ten automatizovaný. V roce 2015 jsem se i já po pětileté přestávce, kterou jsem strávila MIC Frýdlant, vrátila do knihovny.

Knihovnická profese působí neviditelně. Tak jako další profese sloužící veřejnosti k jejímu rozvoji a vzdělanosti. Opak je však pravdou. Pečlivost, trpělivost, pracovitost, profesionalita, preciznost, zdatnost a odolnost psychická i fyzická, vzdělanost, sečtělost, komunikativnost… to vše patří k této profesi.

To vše je a byla knihovnice Dana KURKOVÁ. Dano, patří Ti velký dík za Tvou práci!!! Do důchodu přejme, ať Ti život stále vzkvétá, v klidu prožij další léta.

 

Od nového roku 2022 se proto v knihovně budete potkávat s novou posilou.

 

Přejeme vám všem kouzelné Vánoce v duchu českých tradic a všechno nejlepší do nového roku, hodně štěstí, zdraví, spokojenosti, lásky a mnoho dobrých přečtených knih.

 

Těšíme se na vás opět v novém roce 2022 s každoročním přáním:

„Staň se novým čtenářem a zachovej KNIHOVNĚ přízeň“


Za knihovnice a Knihomola
Radka Wittmayerová

28.1.2022 11:49:38 | přečteno 169x | Martina Petrášková

Navigace

Městská knihovna

 
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load