ENDEFRRUPLNLSPIT

Listopad 2019

Je tu listopad a s ním hromady barevného listí všude, kam se podíváte. My v žádném případě nechceme zůstat pozadu, a proto pro vás máme hromadu knih, které vám zpříjemní podzim a zimu. Jsou tu listopadové knižní novinky, jdeme na ně?

Letošní listopad je i připomínkou, že už 30 let máme svobodu. Celá republika si letos připomíná 30. výročí sametové revoluce.  Zásadní úlohu během ní sehráli studenti, a proto i dnes je potřeba si ji připomenout. Každá doba má své hrdiny a tím se stal i mladý student filozofické fakulty Jan Palach. Mladík, který obětoval svůj život, aby zabránil nástupu tyranie, oslovuje mnoho lidí po celém světě dodnes. Při příležitosti padesátého výročí tragického hrdinného činu Jana Palacha vyšla kniha s příznačným názvem: Krátký život Jana Palacha. Tentokrát se do zmapování posledních dnů Jana Palacha pustil francouzský spisovatel Anthony Sitruk, který se narodil šest let po Palachově smrti. Nečekejte klasický životopis. Sám autor přijíždí do Prahy, bez znalostí českého jazyka a pokouší se hledat fakta a svědectví o událostech, které hýbaly dějinami naší země. 

V duchu historie, byť jiného formátu, se přeneseme do středověku s knihami Vlastimila Vondrušky. Dýka s hadem je další z řady historických detektivek. Barvitý a napínavý detektivní příběh z časů slavného českého „krále železného a zlatého“ Přemysla II. Otakara. Na svůj úřad nezvykle mladý královský prokurátor a současně správce hradu Bezdězu Oldřich Z Chlumu má v pravomoci i vyšetřování a trestání hrdelních zločinů.

Vlastimil Vondruška nepíše jen pro dospělé čtenáře, ale také pro mládež. Kniha Fiorella a Bratrstvo křišťálu popisuje dobu, kdy do Prahy přijíždí z Itálie dvorní alchymista císaře Rudolfa II. Giovanni da Ponte. Jeho dcera Fiorella mu pomáhá v laboratoři, kam však dívky nesmějí. Převléká se proto za učedníka Rafaela. Jejich nový domov je nedaleko Staroměstského rynku, kde Fiorella pozná dva nerozlučné kamarády - Lukáše a Martina. I před nimi se musí vydávat za chlapce, jinak by ji mezi sebe nepřijali. Záhy se ujímá s novými přáteli pátrání po ukradeném stříbře z městské radnice a po nelítostném vrahovi. V příběhu plném dobrodružství i nebezpečí sestupují do pražských katakomb, ohrožuje je střelec s kuší a nepřátelská parta kluků.

Pokud Vás novinky neoslovily, nebuďte smutní. Knih, ze kterých si můžete vybrat ten svůj žánr, máme nepřeberně. Stačí si jen přijít vybrat. Neváhejte, nebudete-li si vědět rady, jsme tu pro vás, abychom Vám byly nápomocné.
4.2.2020 14:54:45 | přečteno 98x | Martina Petrášková
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load