ENDEFRRUPLNLSPIT

Leden 2019

Milí čtenáři,

rok se s rokem sešel a my se opět nacházíme na rozhraní roku starého s rokem novým. Sotva jsme vstřebali tento rok, už je na čase přivítat rok nový 2019.

A je tu chvíle bilancování nad tím, jaký vlastně ten poslední rok 2018 byl, a i nad tím, jaký bude ten rok následující. Nicméně, jako loni, tak i dnes chceme učinit ohlédnutí za rokem minulým, co se dělo v Městské knihovně Frýdlant.

Čím se již minulý rok 2018 vyznačoval? Každopádně byl osmičkový, symbolická osmička se nesla celým rokem. „Osmičkové“ roky patří v českých dějinách k těm přelomovým, které významně ovlivnily vývoj

a další směřování naší země.

A čím byl významný rok 2018 u nás v knihovně? Akcemi a událostmi ve znamení Kočkohrátek, Pejska a kočičky, dětské, výtvarné soutěže na téma Svět očima zvířat, Noci s Andersenem, každoročním pasováním na čtenáře a na dospělé čtenáře čekalo několik autorských čtení, které proběhly v průběhu celého roku.

V únoru téma Kočkohrátek odstartovala spisovatelka Markéta Harasimová  příběhem bílého koťátka pod názvem Z deníku kočičky Ťapičky. S interaktivní knihou, doplněnou o úkoly, bludiště a omalovánky připravila autorka, scénáristka i publicistka Markéta Harasimová  program pro děti z MŠ.

Březen, Měsíce knihy a čtenářství, byl nabitý akcemi a událostmi. Během celého března jsme dětem z MŠ a ZŠ v knihovně představily knížku Povídání o pejskovi a kočičce, která měla své kulaté výročí. Společně jsme s dětmi a s Pejskem a Kočičkou Josefa Čapkatřebavařili dort. V březnu se naše Městská knihovna Frýdlant zapojila do projektu Klubu českých knihoven SKIP ČR a vyhlásila výtvarnou soutěž na téma - Svět očima zvířat s podtitulem „Já jsem tvůj člověk“. Soutěž byla určena dětem MŠ a ZŠ prvního stupně. Účast byla hojná, přihlásily se děti z MŠ, ZŠ, ale i Speciální škola Frýdlant, Dětský domov a i jednotlivci či spíš jedna milá rodinka z řad čtenářů. To vše se odrazilo na úspěšnosti celé akce, protože Frýdlant a jeho „zvířátka“ postoupila do krajského kola za region LK a byla velmi úspěšná. Po celé prázdniny až do září byly vítězné práce vystaveny v prostorách Dlaskova statku v Dolánkách u Turnova. Na vyhlášení vítězů výtvarných prací jsme se v červnu společně s dětmi rozjely do Dolánek podívat i my knihovnice a naše „dobrovolnice“ a čtenářka Jana Sýkorová. Knihovna zpětně děkuje všem zúčastněným, učitelům a hlavně dětem. ¨

Těsně po Velikonočních svátcích, v noci ze čtvrtka 5. 4. na pátek 6. 4. 2018, proběhla u nás v knihovně úžasná a dobrodružná akce Noc s Andersenem, tentokrát se nesla v duchu Rychlých šípů. Tuto partu nerozlučných kamarádů jsme si připomněli s dětmi a žáky ZŠ Dětřichov. Dětřichovští spáči přijali již po třetí pozvání knihovny na Noc s Andersenem. Společně jsme lovili bobříky a připomněli si, jak je důležité kamarádství.

Akce s dětmi či spíš žáky uzavřelo v červnu tradiční pasování na čtenáře. Tentokrát k nám přijela až z daleké Ostravy Zuzana Pospíšilová, která je v současnosti velice vyhledávanou autorkou dětských knih. Slavnostního pasování na čtenáře se v obřadní síni frýdlantské radnice zúčastnilo na 90 prvňáků. Čtenářskou formulí byli žáčci přijati do stavu čtenářského s naším tradičním mottem: Čtení pomáhá -pomáhej, tím, že si čteš.

Loňský rok byl bohatý na akce pro čtenáře a frýdlantskou veřejnost.

Městská knihovna kromě autorských čtení a besed, uspořádala o Velikonoční neděli 1. 4. 2018 literárně-kulturní zájezd do Horní Lužice pod názvem Velikonoční jízda po stopách Krabata. Naše výprava k „sousedům“ měla za cíl vidět slovutnou jízdu křižáků a navštívit tajemný Krabatův mlýn. V době příprav jsme netušily, jaká spojitost může být Apríl a Krabat. Aprílové počasí nás nerozhodilo a díky příjemné atmosféře „účastníků zájezdu“, usměvavých německých průvodkyň z Krabatova mlýna, které nám poodhalily příběh o lužicko-srbském doktoru Faustovi a Arnoštu Tremlovi za německý překlad jsme rozhýbali i pro tu chvíli začarovaný autobus.

A nyní ve zkratce autorská čtení v roce 2018:

Únor: Současná autorka ženských románů Markéta  Harasimová  nám představila jeden ze svých románů Poháry touhy. Napínavý milostný příběh s trochou erotiky, nádechem mystiky a s kriminální zápletkou.

Březen: Bohumila Hermannová, frýdlantská rodačka, která ve svém autobiografickém románu Na tahu je trpaslík, vyprávěla své dlouholeté učitelské zkušenosti.

Duben: Otomar Dvořák záhadolog a autor historických románů poodhalil veřejnosti a studentům

ve svém povídání z knihy Vřeteno osudu - Tajná zpověď Karla Jaromíra Erbena život K. J. Erbena,

 tak, jak ho neznáme. Josef Pepson Snětivý hudebním doprovodem zpestřil toto vyprávění.

Květen: Regionální spisovatelka Klára Hoffmanová četla ze své knihy Cesty, kde popisuje svůj život venkovské zvěrolékařky. Kniha, kterou četla, je sestavena z niterních prožitků a vzpomínek na pacienty, kamarády a rodinné příslušníky.

Červen: Frýdlantské veřejnosti se představila skupina mladých autorů - studentů Prvotní plamen, jejichž cílem bylo oslovit veřejnost z hlediska různých tvůrčích literárních stylů.                               

Říjen: Hrad Karlštejn ožíval v autorském čtení Hany Sar Blochové z druhého, rozšířeného vydání knihy Magisterium Karlštejna. V knize se autorka věnuje karlštejnské, středověké alchymii, posvátné geometrii a hermetismu. Vyprávění bylo doplněno o tóny středověké hudby z doby Karla IV. V tomto povídání se promítl i „osmičkový“ rok s odkazem Karla IV. pro naše současníky.

Připomínáme, že všechny knihy z autorských čtení najdete v regálech knihovny.

Máme tu rok 2019 a my knihovnice přejeme všem čtenářům spoustu času na čtení a samé zajímavé tituly, které budou podle vašich představ.

Těšíme se na vás v KNIHOVNĚ


Knihovnice a Knihomol

14.1.2019 15:19:00 | přečteno 184x | Martina Petrášková

Navigace

Městská knihovna

 
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load