ENDEFRRUPLNLSPIT

Květen 2018

Květnové přemítání

 Přelom měsíce března a dubna, včetně prodlouženého velikonočního víkendu, byl velmi bohatý na nejrůznější akce rozličného charakteru, pořádané Městskou knihovnu Frýdlant. Těsně před Velikonocemi proběhlo ve výstavní síni radnice autorské čtení s frýdlantskou rodačkou Bohumilou Hermannovou, která strávila před tabulí více než pětačtyřicet let. Své vzpomínky, komické i tragikomické, situace nejen ty „kantorské“, poodhalila  ve svém autobiografickém románu Na tahu je trpaslík. V příbězích mnoha postav v ní poukazuje na to, jak malicherné jsou mnohdy problémy, které utvářejí každodenní situace „nejen“ ve škole. V okruhu svých známých, kamarádů a spolužaček vytvořila příjemnou atmosféru pro všechny zúčastněné.

O Velikonoční neděli uspořádala knihovna Velikonoční jízdu po stopách Krabata.

V době příprav jsme netušily, jak datum výjezdu 1. 4., tedy Apríl, může být „začarovaný“. Ano, v tento den opravdu vládlo „Aprílové“ chladné a větrné počasí. Začarovaný byl i autobus, který chvílema nechtěl dojet do cíle. Není divu, protože směr našeho výletu byl tajuplný - Krabatův nebo také Černý mlýn, který se nachází v Horní Lužici v malém městečku Mühle Schwarzkollm.Překvapením pro nás bylo, že na naší výpravu z Čech čekal samotný Krabat a naše putování nasměroval do Krabatova mlýna, kde se nám věnovaly usměvavé průvodkyně a částečně nám poodhalily příběh o lužickosrbském doktoru Faustovi, který doporučujeme si přečíst a nechat se jím okouzlit. Vřelý dík patří Arnoštu Tremlovi za německý překlad.

Výprava do Horní Lužice však měla ještě jeden cíl, slovutnou Jízdu křižáků. Každoročně právě na velikonoční neděliusedají v katolické Horní Lužici muži oblečení do černých fraků, černých holínek a cylindrů na překrásně nazdobené koně a v ukázněných dvojstupech projíždějí po cestách Horní Lužice,

aby posvětili pole a oslavili zmrtvýchvstání Krista. Navštívili jsme městečko Nebelchütz, které je jedním z mnoha měst v Horní Lužici, kde se tato tradice po letech obnovila.

Vyvrcholením letošního Března měsíce čtenářů byla tradiční Noc s Andersenem.

Noc ze čtvrtka 5. 4. na pátek 6. 4. 2018, kterou jsme prožili společně s dětmi a žáky ze ZŠ Dětřichov, se nesla v duchu Rychlých šípů. O této partě nerozlučných kamarádů začal vycházet obrázkový seriál v časopise Mladý Hlasatel přesně před 80 lety. Rychlé šípy a jejich tvůrce, spisovatel Jaroslav Foglar, byli hlavními hrdiny programu.

Dětřichovští malí spáči se nejprve rozdělili do skupin, jako zástupci pětice hlavních hrdinů Mirka Dušína Jarky Metelky, Jindry Hojera, Rychlonožky a Červenáčka.

Potom začaly děti lovit bobříky, nápomocni jim byli starší čtenáři a spolužáci. Tady se ukázalo, jak jsou děti šikovné, protože bobřík zručnosti, paměti, zdatnosti jim nedělal větší potíže. Dobře se u nich pobavily i zasmály. Jen ten bobřík mlčenlivosti jim dal zabrat. Bobříka odvahy začaly děti plnit ve chvíli, kdy se každý vypravil sám nebo ve dvojicích po schodech lemovaných svíčkami na školní půdu, kde na ně čekal poklad v podobě sladkostí a ježka v kleci, ukrytý v malé truhličce. Jako stráž tu stála jedna ze starších čtenářek.

 Po tomto bobříku, děti zalehly v knihovně do svých spacáků a paní učitelka jim předčítala při světle baterky z jedné pohádkové knížky. Část nocujících usnula již během předčítání, ti nejvytrvalejší vydrželi až do konce pohádky.

Ráno pak při snídani se pak malí nocležníci podívali na film Záhada Hlavolamu, a poté opustili knihovnu a vyrazili směr Krásný Les do psího útulku, kde byl cíl jejich výpravy.

Knihovnický jarní maraton ukončilo autorské čtení Vřeteno osudu Otomara Dvořáka. Šlo o besedu a vyprávění, které se uskutečnilo v úterý 10. dubna 2018 v 17.00 hodin ve výstavní síni radnice. Spisovatel Otomar Dvořák představil studentům gymnázia a veřejnosti zajímavosti o jednom z nejznámějších českých spisovatelů Karlu Jaromíru Erbenovi, jehož dílo Kytice zná snad každý. A že to nebyla jen „suchá“ fakta z historie a literatury se přesvědčili studenti Gymnázia. Besedu „okořenil“ svými i převzatými písněmi a básněmi Josef Pepson Snětivý.

A teď už pozvánka na květen. V úterý 22. května jsme pro vás připravili autorské čtení regionální spisovatelky Kláry Hoffmanové. Začíná opět ve výstavní síni radnice Frýdlant v 17:00 hodin.

Klára Hoffmanová bude číst ze své knihy CESTY, která popisuje příhody ze života venkovské zvěrolékařky. Je sestavena ze vzpomínek na pacienty, kamarády i rodinné příslušníky. Soubor povídek vznikal téměř dvacet let a na jeho stránkách mohou čtenáři nahlédnout do nejniternějších prožitků autorky z jejího profesionálního i soukromého života.

14.1.2019 15:08:10 | přečteno 127x | Martina Petrášková
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load