ENDEFRRUPLNLSPIT

Duben 2018

Duben

Letošní duben přišel v době velikonočních svátků a apríla a skončí pálením čarodějnic, které patřívalo a do dnešních dnů patří, k velmi populárním lidovým zvykům. Filipojakubská noc je tajemná a magická a říká se, že je to noc ukrytých pokladů. O jednom takovém pokladu je i jedna z balad legendární básnické sbírky Kytice autora Karla Jaromíra Erbena.

Ostatně všechny Erbenovy balady v této sbírce jsou tajemné a strašidelné. Přitom by málokdo ze seriózního vzhledu tichého Karla Jaromíra Erbena hledal romantika, který si do svých deníků zapisoval děsivé sny, žil ve stínu smrti, vedl hovory s duchem mrtvého bratra-dvojčete, trpěl problematickými vztahy k ženám a skrýval hrůzné tajemství Záhořova lože. Byl to zajímavý muž a spisovatel a jeho život stojí za pozornost. Věnoval mu ji také zkušený romanopisec, záhadolog a znalec regionálních zajímavostí Otomar Dvořák a podařilo se mu poodhalit oponu nad nelehkým životem tvůrce, který sváděl dramatický boj s nepřízní osudu, aby pro budoucí generace zachránil svět starých slovanských mýtů, obřadů, pověr, písní a pohádek. Z jeho bádání o osudu Erbena vznikl román Vřeteno osudu, který vyšel v říjnu 2015.

Právě Vřeteno osudu je základem besedy a vyprávění, na které vás zve Městská knihovna ve Frýdlantu v úterý 10. dubna 2018. Těšit se můžete na setkání s Otomarem Dvořákem a Josefem Pepsonem Snětivým, které besedu obohatí vlastními i převzatými písněmi, přečte ukázky z knihy a na jinou notu naladí posluchače též svými „místopisnými“ i milostnými sonety ze sbírky Dvě na čtvrtou sonetů v rytmu srdce.

Přednášky budou hned dvě. Od 12.00 hodin pro Gymnázium Frýdlant, od 17.00 hodin pro veřejnost. Uskuteční se ve výstavní síni radnice ve Frýdlantu. Vstupné je dobrovolné.

A ještě jedna poznámka spojená se životem Karla Jaromíra Erbena. Víte, že K. J. Erben byl roku 1842 pozván na zámek Frýdlant, aby zde uspořádal obsáhlý zámecký archív rodu Clam-Gallasů?

Milujete-li českou literaturu a čtete rádi beletrizované životopisy, Vřeteno osudu vás bude bavit.

A pokud Vás přednáška zaujme, nabízíme i další díla Otomara Dvořáka. V naší městské knihovně naleznete například historický román Hořící lilie, který se odehrává v posledním desetiletí 17. století, tedy v době slavného Krále slunce Ludvíka XIV. Problémy, před něž jsou postaveni hrdinové románu, jsou přesto, že se odehrávají před tak dávnou dobou, naprosto současné a aktuální.

Dalším historickým románem autora je Ďábel na řetězu. Kniha vypráví o muži, nad jehož utajeným zrozením visí krvavá kletba, a který se po celý život snaží vymanit z moci ďábla. Stává se poustevníkem a mnichem, hledá v sobě sílu, aby démona pekel zkrotil a pokořil, aby zlo proměnil v dobro. Přijímá řeholní jméno Prokop. Pro českou zemi, rozvrácenou na přelomu prvního tisíciletí bratrovražedným bojem mezi třemi Přemyslovci, vychovává v ústraní prvního opravdu mocného knížete Břetislava a nakonec ho pošle na rytířskou výpravu do Polska za posvátným grálem. Strhující román přibližuje dramatický osud sázavského opata Prokopa.

Tak hezké čtení a celý duben.

Váš Knihomol

14.1.2019 15:06:56 | přečteno 76x | Martina Petrášková
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load