ENDEFRRUPLNLSPIT

Březen 2020

Březen býval tradičně měsícem knihy, pak chvíli internetu a teď je měsícem čtenářů.

Přichází dlouho očekávaný první jarní měsíc, který byl Svazem knihovníků a informačních pracovníků (SKIP) vyhlášen „Měsícem čtenářů“. Po letech, kdy jsme tento měsíc znali jako „Měsíc knihy“ nebo v poslední době jako „Měsíc internetu“ se do centra zájmu dostává samotný čtenář a čtení. Naše knihovna se chce zaměřit především na dětské čtenáře, protože ze zkušeností víme, že dítě, které čte, má větší slovní zásobu, lépe se soustředí, je samostatnější v úsudku a v rozhodování, zkrátka daleko lépe a jednodušeji si rozvíjí vlastní inteligenci.

A co jsme pro Vás připravili?

Městská knihovna Frýdlant i letos připravila širokou škálu aktivit, zajímavé besedy a různorodá setkání pro děti. V centru zájmu jsou čtenáři a čtení ve všech podobách.

 V letošním roce přibyla i novinka. Naše Městská knihovna Frýdlant se totiž zapojila do projektu Bookstart - S knížkou do života, který vznikl díky mezinárodní iniciativě. Jejím smyslem a cílem je přesvědčit rodiče, že jednou z nejdůležitějších věcí, jež mohou udělat pro své děti od nejútlejšího věku, je věnovat jim svůj čas a strávit jej společně nad knížkou – prohlížením, čtením, povídáním a zpíváním. Projekt je zaměřený na rozvoj dítěte v rodině od jeho narození, chce povzbudit u dětí předškolního věku pozitivní vztah ke knihám, čtení a čtenářství. Podstatou je spolupráce knihoven s rodinami, s velmi malými dětmi a jejich rodiči, s cílem pěstovat a prohlubovat zájem o četbu i knihovnu od nejútlejšího věku.

 Startovací aktivitou Frýdlantu pro tento projekt byla sobota 22. 2. 2020 a letošní první tradiční vítání nových občánků města Frýdlantu, které bylo obohaceno o projekt S knížkou do života. Tímto počinem započala Městská knihovna Frýdlant také svou spolupráci s matrikou městského úřadu. Bez ní bychom tento projekt nemohli spustit.

Nově narozená frýdlantská miminka a jejich rodiče obdrželi dárkový balíček s dětským leporelem, knihou pro rodiče i s nabídkou aktivit knihovny. Miminka tak dostala svou první knížku v životě. „My knihovnice máme velkou radost, že jsme již součástí tohoto projektu, s jehož pomocí chceme a také se přimlouváme za to, aby si děti odmalička zvykaly na knížky, aby se jim četlo a aby se s nimi o příbězích i povídalo. Jsme si totiž moc dobře vědomy toho, jak důležité jsou knihy pro vývoj mnoha schopností a vědomostí dítěte, a to především v dnešní přetechnizované době.“


V úterý 3. 3. 2020 již podruhé přijal pozvání do Frýdlantu spisovatel dětských knih Jiří W. Procházka. Ve svém detektivním workshopu  Staň se detektivem aneb Tajná dvojka zasahuje…,  prověří žáky čtvrtých tříd,  zda dokáží číst mezi řádky, dekódovat obrazová sdělení a přečtou stopy k odhalení zločinu.

Seminář je založený na knižní řadě dětských detektivních příběhů "Tajná dvojka A+B".

Účastníci se hravou formou dozvědí, že k vypátrání pachatelů jsou potřeba i jiné dovednosti než rychlé nohy či přesná muška. Sami si zkusí detektivní zápletku vymyslet - aneb následuje závěrečný a osvědčený literární workshop budoucích spisovatelů detektivek!

S heslem: Naučme se pátrat, číst mezi řádky, cvičme si logiku!

Březen měsíc čtenářů vyvrcholí v Městské knihovně 6. ročníkem NOCI S ANDERSENEM. Nabízí se několik významných výročí, které si vybereme, je prozatím tajemstvím.

Řekneme si o něm v příštím čísle FZ.

Za knihovnice a Knihomola Radka Wittmayerová


28.1.2022 11:47:25 | přečteno 167x | Martina Petrášková

Navigace

Městská knihovna

 
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load