ENDEFRRUPLNLSPIT

Březen 2018

Březen - za kamna vlezem, duben - ještě tam budem, až přijde máj, vyjdeme v háj …

V rámci jarní únavy se rčení „březen - za kamna vlezem“ hodí skvěle. Přes den už je celkem teplo, ale se západem slunce stále leze mráz za triko a v noci si ještě rádi natáhneme teplé ponožky. Takhle musíme v březnu odpočívat. Je to sice jen romantická představa, v reálu to bude vypadat už méně pohádkově, nicméně nic nám nebrání si alespoň trochu odpočinout a přečíst si u toho nějakou knihu. Vybrat si ji můžete přijít třeba k nám do knihovny.

Je tu Březen - měsíc čtenářů. Svaz knihovníků a informačních pracovníků vyhlašuje v roce 2018 již devátý ročník celostátní akce na podporu čtenářské gramotnosti. Naše knihovna u toho nemůže chybět. Proto jsou v březnu pro vás připraveny tradiční besedy, autorské čtení a mimořádně i zájezd do Horní Lužice - Velikonoční jízda po stopách Krabata.

-------------------------

Během celého března jsou připraveny dopolední programy pro MŠ a ZŠ.

Letošní téma je: ZVÍŘE - SVĚT OČIMA ZVÍŘAT s podtitulem „Já jsem tvůj člověk“

 

„Prohlédněte si svět z pohledu zvířat, určitě je jiný, než byste čekali! Chtěli byste vědět, jak svět vidí vaše kočka nebo váš pes? A jak je vidíš TY a život s nimi? Teď si to můžete vyzkoušet! Třeba na knižním příběhu s ilustracemi a fotografiemi Dášeňka, čili život štěněte. Představení Dášeňky jako štěněte je povídáním o psím životě ve světě lidí.

Jak se postarat o štěňátko, máš i ty své? - O psích zvycích. Víš, proč začal pes žít s člověkem? Jak vidíš své štěňátko/kočičku a život s nimi? Třeba se potvrdí, že kočka drží s domem, ale pes s pánem. Děti, těšte se na vyprávění o povaze obou zvířátek v pohádkových příbězích.“

 

Na téma ZVÍŘE - SVĚT OČIMA ZVÍŘAT s podtitulem „Já jsem tvůj člověk“ je vyhlášena i výtvarná soutěž.

Soutěžní kategorie: kolektivy i jednotlivci. Soutěž je určena dětem z mateřských škol, žákům prvních až pátých tříd za základní školy, žákům prvních až pátých tříd ze Základní umělecké školy a žákům šestých až devátých tříd ze Základní umělecké školy.

---------------------------

Jak už bylo psáno, v březnu se můžete těšit na další autorské čtení. Pozvání na něj tentokrát přijala frýdlantská rodačka Bohumila Hermannová, která strávila více než pětačtyřicet let před tabulí a mezi lavicemi dospívajících puberťáků.

Své vzpomínky na toto období představí ve svém autobiografickém románu Na tahu je trpaslík, jehož námětem jsou autorčiny dlouholeté učitelské zkušenosti. Je v něm plejáda příhod, průšvihů, mrzutostí i drobných radostí, které provázely profesní život učitelky ve třídách, sborovnách i jinde v průběhu posledních desetiletí 20. století. S humorem a pochopením pro studentské šarády autorka poodhaluje jemné předivo událostí, komické i tragikomické situace, které po celá desetiletí utvářejí každodenní život ve škole. Na pozadí jediné klasifikační porady se tak před čtenářem pootvírá svět, který je na hony vzdálený běžné představě široké veřejnosti.

Příběhy mnohých postav, jejich osobní starosti i často až tragikomická malichernost problémů, s nimiž se musejí v práci potýkat, vede autorku k názoru, že naše osudy nebývají vždy v rukou duchovních obrů, naopak, že až příliš často je "na tahu trpaslík".

Přijďte pobavit, autorské čtení proběhne v úterý 27. 3. 2018 v 17:00 ve výstavní síni radnice Frýdlant.

-----------------------------

A je tu naše velké pozvání Městské knihovny na zájezd o Velikonocích do Horní Lužice.

Velikonoční jízda po stopách Krabata

 

Po dvou letech je tu opět výlet k našim „sousedům“ do Horní Lužice - Krabatova regionu,

za starým velikonočním zvykem a za samotným Krabatem.

 

Poznejte jednu z nejhezčích velikonočních slavností střední Evropy takzvané křižácké jízdy.

 

Každoročně na velikonoční neděli, která tentokrát vychází na 1. 4. 2018, usedají v katolické Horní Lužici muži oblečení do černých fraků, černých holínek a cylindrů na překrásně nazdobené koně. Až 1500 jezdců se může v ukázněných dvojstupech projíždět po cestách Horní Lužice, aby posvětili pole a oslavili zmrtvýchvstání Krista. Jde o prastarý slovanský zvyk spojený s prosbami za dobrou úrodu a žehnání polím. Jízda křižáků je výrazem sounáležitosti ke křesťanské rodině a vyvrcholením Velikonoc.

Součástí programu naučného výletu z Frýdlantu je také významná cesta za Krabatem. Nechte se očarovat příběhem o Krabatovi.

Pro připomenutí: znáte hororovou pohádku, kterou natočil Karel Zeman na motivy knihy německého spisovatele, narozeného v Liberci, Otfrieda Preusslera? Příběh je převyprávěním lužickosrbské legendy

o Krabatovi, sirotkovi, jenž se po nelehkém putování zimní krajinou dostane do tajemného starého mlýna, kde se dá na čarodějnické učení spolu s dalšími jedenácti učni. Během učení se nesmí setkat s žádným člověkem. Krabat se však zamiluje do vesnické dívky a tím na sebe strhne hněv zlého čaroděje. Překoná láska a přátelství moc všech kouzel?

Pojeďme se přesvědčit, jak fungují kouzla do Krabatova mlýna. Právě „Černý mlýn“ byl ústředním místem pověsti o tomto lužickosrbském doktoru Faustovi.

 

Těšte se na Velikonoční neděli 1. 4. 2018

Program zájezdu:

  • Miltitz - Krabatův kámen
  • Nebelschütz - jízda křižáků - prastarý slovanský zvyk
  • Wittchenau - kostel (hrobka Krabata)
  • Mühle Schwarzkollm - Krabatův mlýn

Přihlášky a platba do 20. 3. 2018, v předprodeji v Turistickém informačním centru v přízemí radnice.

Informace k zájezdu - Městská knihovna Frýdlant - na telefonu: 725591436

 

14.1.2019 15:05:36 | přečteno 98x | Martina Petrášková

Navigace

Městská knihovna

 
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load