ENDEFRRUPLNLSPIT

Zářící prasvětlo ve frýdlantské výstavní síni

V březnu bude ve výstavní síni frýdlantské radnice vystavovat Václav Kořínek. Jeho putovní výstava Let ptaerotyla - ; zářící prasvětlo bude mít právě zde ve čtvrtek 8. března 2007 svou premiéru. Vernisáž začíná v 17 hodin. Cílem výstavy je inspirovat formou hry a rozvíjet kreativní myšlení za pomoci jednoduchých a levných prostředků bez použití digitální techniky. Výstava je zčásti prodejní a je vhodná pro všechny věkové kategorie. Neobvyklá výstava kreseb, hudebních předmětů a zvuků bude ve Frýdlantu ke shlédnutí do konce března vždy v pondělí, ve středu a v sobotu od 10 do 16 hodin. Pak se přestěhuje do Prahy.

korinek4, obrázek se otevře v novém okněKdo nebo co to je ptaerotyl?

Kdesi ve vesmíru je planeta - PTA.
Je to roj těsně semknutých světelných bodů, které se oddělují a létají vesmírem mezi hvězdami.

Oddělený světelný bod je zářící prasvětlo. Jedná se o prapůvodní nejvyšší vibraci, již lidské oko nemůže spatřit. V případě, že světelný bod proletí atmosférou, obklopí se jakýmsi pláštěm, který lze vidět jen za určitých okolností. Světlo obklopené astrálním tělem připomíná draka či praptáka. Říkám mu ptaerotyl.

Ptaerotyl nejí, nespí, neloví. Jen létá. Bez ustání. Prolétává hmotou. Ptaerotyl jen létá a je. Je a létá. Vidím ho často. V poslední době každý den. Snažil jsem se ho zachytit alespoň ve svých kresbách. Pro mne je skutečnější než cokoli jiného. Cítím sílu, kterou mi dává. Nevadí mi, že jsem ho uvěznil ve své mysli a na papíře. Jemu to také nevadí. On jen je a létá. Jednoho dne odletí a promění se po průletu atmosférou zase ve světlo. Odhodí tělo a poletí ke svým bratříčkům...

Co uvidíme na této Vaší výstavě, kterou jste připravil pro rok 2007?

Akustika, zvuk, světlo, stín, prostor - v interakci s člověkem. Jedná se o přiblížení k vesmírnému tvoru, který létá mezi hvězdami a občas navštíví i Zemi. Vesmírem putuje jako světlo a na zemi ho lze spatřit v jeho hmotné praformě. Ptaerotyl je průvodcem krajinou realit.

Na výstavě se setkáme s hudebními nástroji z úsvitu lidských dějin, s nástroji budoucnosti, obrazy a plastikami. V některých objektech jsou zabudovaná čidla, jež spouští různé zvuky. Návštěvník se tedy stává tvůrcem a hlavní postavou vtaženou do děje výstavy. V části, která je věnována počátku lidských dějin se může za pomoci znělých kamenů a dřev proměnit v pračlověka. Nad tím vším letí ptaerotyl - zářící prasvětlo, průvodce a svědek.

korinek1, obrázek se otevře v novém okně korinek2, obrázek se otevře v novém okně

Stručně o autorovi

VÁCLAV KOŘÍNEK - narozený 29. 7. 1967 v Mladé Boleslavi je v posledních deseti letech známý především jako hudebník. Z jeho nejznámějších projektů jmenujme Zuluville - Ovela entabeni, Unkulunkulu, Ladakh 567; hudební dramaturgie k divadelním představením Lyry Pragensis - Mipam, Učení dona Juana, Rituál; hudební dramaturgii k divadelnímu představení Orestes pro DAMU, divadlo Disk; hudební spolupráci na filmu Legenda o ptačím vejci, který získal hlavní cenu na mezinárodním filmovém festivalu v Plzni 2005 a jiné.

Na výstavách se Václav Kořínek představil především jako designer a výrobce hudebních nástrojů. Letos poprvé po dvaceti letech můžeme spatřit v ucelené výstavě i jeho práce výtvarné.

Výstava s názvem LET PTAEROTYLA - ZÁŘÍCÍ PRASVĚTLO bude mít premiéru 8. března ve výstavní síni na radnici ve Frýdlantě, poté se v dubnu přesune do prostor firmy Atheris ve Francouzské ulici v Praze 2, kde by měla být až do konce června. Dále ji můžeme od 26. 7 do 9. 9. shlédnout v prostorách městského paláce Templ v Mladé Boleslavi a od 16. 9. do konce října v gotickém křídle Památníku národního písemnictví ve Starých hradech u Libáně.

Frýdlant 15/02/07

Iva Beranová,
vedoucí městského muzea odboru kultury, tel. 482 464 055

26.2.2007 9:18:12 | přečteno 2772x | Roman Műller
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load