ENDEFRRUPLNLSPIT

Skleněné plastiky Pavlíny Čambalové

Pavlína Čambalová - Dialog, autor: Pavlína Čambalová

Výstavní síň frýdlantské radnice hostí v únoru 2012 autorskou výstavu Pavlíny Čambalové, mladé výtvarnice pocházející z Frýdlantu.

Výstava "Všimnutí" bude zahájena vernisáží, a to v pátek 3. února 2012 v 16 hodin.

Expozice bude přístupná od 6. února do 3. března, vždy v pondělí až pátek od 9 do 15 hodin.

Pokud je ve výstavní síni zamčeno, přivolejte prosím obsluhu zvonkem na dveřích výstavní síně.

Plakát k výstavě naleznete ikona souboruzde.

Pavlína Čambalová, obrázek se otevře v novém okně Pavlína Čambalová - Tanec, obrázek se otevře v novém okně

Pavlína Čambalová (*1986 ve Frýdlantě)

Představitelka nejmladší generace českých rytců skla, která žije a pracuje ve Vídni. Ve své autorské tvorbě se pokouší posouvat hranice tradiční,  zdánlivě konzervativní, techniky rytí skla, a používá ji jako křehkou součást svých skleněných plastik. Experimentuje s optickými čočkami, které ryje, lepí a přebrušuje, barevným přejímaným sklem i kombinacemi rytých skleněných částí s různými materiály (např. kované železo, filc nebo hutně tvarované sklo). Jejím cílem je přiblížit tuto královskou techniku širší veřejnosti a ukázat, jak moc se běžná představa o významu pojmu ryté sklo může lišit od možností, které tato náročná technika nabízí.

Hlavním motivem jejích skleněných objektů je člověk. Jejich kompozice často tvoří několik figur, nebo portréty, ryté klasicky, nebo experimentálně. Své experimenty vytváří ve svém volném čase, nebo v rámci různých sympozií či workshopů. V létě 2011 vyučovala rytí skla společně se světoznámým sklářským výtvarníkem Jiřím Harcubou na letní akademii v Německém Frauenau. Zúčastnila se více než desítky kolektivních výstav v ČR i v zahraničí, výstava ve Frýdlantě je její druhou samostatnou výstavou.

Výstava ve Frýdlantě bude takovou předehrou k výstavě, konané v březnu a dubnu 2012 ve Vlastivědném muzeu v České Lípě. Tématem obou výstav budou principy haiku, krátkých básní, které vznikly původně v Japonsku. Básně haiku vznikaly (a vznikají!) jako reakce na prožitou zkušenost, vyzývají nás dívat se více kolem sebe a všímat si i nepatrných a pro nás vlastně úplně všedních a nezajímavých dějů, které jinak míjíme bez povšimnutí. Toto všimnutí pak shrnou do tří zcela krátkých řádek, na které se nevejde žádné subjektivní hodnocení ani představy… je to jednoduše prostý záznam bez okras. Básně haiku od českých autorů budou tedy na výstavě autorčiny skleněné plastiky vhodně doplňovat.

Pro další ukázky autorčiny tvorby navštivte webové stránky www.cambalova.cz

Karel Šoltys
MěÚ Frýdlant, Odbor kultury a cestovního ruchu
karel.soltys@mu-frydlant.cz, +420 482 464 055

27.1.2012 11:14:29 | přečteno 2348x | Karel Šoltys
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load