Naprosto unikátní výstavu se po dvouletém snažení podařilo získat Ivě Beranové, vedoucí muzea ve Frýdlantě. Ze spřáteleného Frýdlantu nad Ostravicí z tamní Galerie uměleckého smaltu a litiny naší síni zapůjčili překrásnou expozici více než desítky předních evropských smaltérů.
Kdo se chce pokochat nádhernými velkoplošnými obrazy úžasných barev, které byly vytvořeny neobvyklou technikou, tak má ve Frýdlantě příležitost do konce měsíce března vždy v pondělí až v pátek od 9 do 15 hodin.
autoři vystavených prací
Více o exponátech na: http://www.frydlantno.cz/portal/turistika/sympozium-umeleckeho-smaltu/
Frýdlant 04/03/10
aš
O uměleckém smaltu jako výtvarné technice a o celé jeho historii nejen ve Frýdlantu nad Ostravicí promluvil na vernisáži 3. března 2010 ve Frýdlantě v Čechách PhDr. Karel Bogar:
Výstava Frýdlantský umělecký smalt nabízí malé nahlédnutí do deseti ročníků mezinárodních sympozií frýdlantského uměleckého smaltu, které probíhaly v různých smaltérských podnicích ve Frýdlantu nad Ostravicí, malebného podhorského městečka nedaleko Ostravy, v letech 1999 - 2009.
Smalt je sklo komplikovaného chemického složení, které je upraveno tak, aby jeho výsledné fyzikální a chemické vlastnosti umožnily jeho natavení na kov a vytvořili na něm celistvý ochranný povlak.
Existuje několik typů smaltovaných výrobků: smaltování drahých kovů (zlato, stříbro, platina, měď), smaltování šedé litiny (okrasná umyvadla, dříve vany), smaltování silnostěnného plechu (bojlery a jiné výrobní nádoby). Klasický a historický smalt je znám spíše pod pojmem email a používal se převážně pro umělecké účely.
Smaltování kovů bylo známo a používáno již ve starověkých zemích dálného východu (Japonsko, Indie, Čína) a v Egyptě. Odtud se postupně dostává do Byzance a pak do dalších zemí Evropy, včetně českých zemí. Použití smaltu jako ochrana kovů - mluvíme o technickém smaltu - na železo (na šedou litinu) je datováno na počátek 19. století.
Ve Frýdlantu nad Ostravicí, který proslul již od středověku železářskou výrobou, se objevuje použití smaltu v první třetině 19. století. Z malé dílny postupně ke konci století vznikla významná firma Postelberg, která vyvážela své zboží do celého světa. Na její tradicinavázaly další podniky, dodnes ji udržuje závod Norma a Beskyd. Ve druhé polovině dvacátého století je však technický smalt postupně vytlačován u nás i v Evropě levnějšími povrchovými úpravami kovů. Omezování výroby vede i k zapomínání technologických postupů a zkušeností celých generací.
Na to reagovala skupina výtvarníků v roce 1996, která založila skupinu EMAIL ART, člena Unie výtvarných umělců v Praze, jejímž hlavním programem bylo zachovat tyto znalosti a technologie použitím v uměleckém smaltu. Formou realizace tohoto záměru byly sympozia ve výrobních podnicích, které jsou pořádány od roku 1999. Postupně do Frýdlantu nad Ostravicí zavítalo 33 umělců z ČR, Slovenska, Německa, Francie, Holandska, Polska, Maďarska i Japonska. Díky sympoziím navázala skupina kontakty s významnými centry evropského smaltu v Erfurtu, Keczkemétu, Moréz, Bristolu a Holandsku. Rozvíjí specifický přínos frýdlantské umělecké školy a obohacuje je o nové podněty zvenčí.
Dalším výsledkem je stálá expozice Galerie uměleckého smaltu, která vznikla v roce 2002 a je jedinou expozicí tohoto typu v České republice. Výběr prací na výstavě ve Frýdlantu v Čechcách nabídne přehlídku významných autorů ze skupiny EMAIL ART, i zahraničních účastníků a představí různé výtvarné postupy v použití smaltu. (kb)
Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01 FRÝDLANT
tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd