ENDEFRRUPLNLSPIT

Fotografie Smědé ve frýdlantské výstavní síni

V prosinci 2006 představuje ve výstavní síni frýdlantské radnice amatérský fotograf František Mrva soubor děl na téma: Smědá - ; krásná řeka Jizerských hor a Frýdlantského výběžku. Průvodní slovo a komentáře napsali přátelé autora - ; Jiří Hušek ze správy CHKO Jizerské hory a Miloslav Nevrlý, spisovatel a známý milovník Jizerských hor.

Výstava bude otevřena vernisáží v pátek 1. prosince 2006 od 16 hodin. Návštěvníci si fotografie řeky Smědé mohou prohlédnout do 22. prosince 2006 vždy v pondělí, ve středu a v sobotu od 10 do 16 hodin.

Úvodní slovo autora:

Nápad nafotit něco o Smědé se zrodil v r. 2001, kdy jsem měl možnost bydlet několik let ve Frýdlantu. Ve volných chvílích jsem chodil pěšky, jezdil na kole, nebo objížděl autem různá místa, která se mi zdála zajímavá. Později, když už jsem měl množství různých fotek a probíral se jimi, začalo mě zajímat, kde vlastně Smědá pramení. A tak jsem nesčíselněkrát obcházel Klečové louky, Černá jezírka a bažiny kolem Smědavy. Potom jsem přidal strmou a kamenitou část řeky v údolí od Smědavy do Bílého Potoka, nebo místa ve městech a samozřejmě také meandry Smědé. Odtud byl už jen krok k tomu, abych se snažil projít celý tok řeky a zachytit ji v různých ročních obdobích a nakonec bláhový nápad mít celou Smědou.

Když už jsem měl začátek řeky, bylo třeba mít i konec. Tak jsem se dostal i do míst, kde protéká Polskem, až na hranici s Německem, kde se vlévá do Nisy. Nejvíce fotografií pochází z let 2001 až 2003, ale vlastně je doplňuji stále. Už jsem Smědou fotil dokonce z věže frýdlantského zámku, nebo jsem lezl na patnáctimetrový stožár vysokého napětí u jezera Witka.
Vždycky jsem se však snažil, na rozdíl od jiných autorů zabývajících se podobnou tématikou, aby na fotografii byl alespoň kousek vody.
Vím, že se sem, do omezeného prostrou výstavní síně, nedá vtěsnat vše, co by bylo třeba ukázat, ale doufám, že Vás řeka Smědá zaujme stejně jako mne…

Nakonec bych chtěl poděkovat přátelům Jiřímu Huškovi ze správy CHKO Jizerské hory a Mílovi Nevrlému za průvodní slova a komentáře.

Frýdlant 07/11/06
Iva Beranová, vedoucí městského muzea odboru kultury, tel. 482 464 055

8.11.2006 9:10:55 | přečteno 2680x | Mgr. Alena Švejdová
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load