ENDEFRRUPLNLSPIT

Dvacítka litografií Stanislava Kuldy a něco navíc

Ve středu 1. dubna 2009 se velkolepou vernisáží otevřela výstava sbírky dvaceti litografických prací náchodského rodáka Stanislava Kuldy, kterou doplnilo několik olejomaleb. Autor byl vernisáži přítomen a bylo vidět, že si frýdlantského prostředí vyloženě užívá.

"Frýdlant mám moc rád. Líbí se mi, že je takový pohledný, novodobou architekturou nezkažený, že tu není nic, co by zbytečně rozptylovalo. Je to tu, jakoby se zde zastavil čas," říká a pochvaluje si i okolní krajinu a jazzovou dílnu (jazz mimochodem zněl i na vernisáži - to zařídil hrou na saxofon Karel Šoltys). Do Frýdlantu autor jezdí za svými přáteli - rodinou Dušánkových.

IMG 3526, obrázek se otevře v novém okně IMG 3543, obrázek se otevře v novém okně IMG 3541, obrázek se otevře v novém okně

Kromě několika vystavovaných olejů jsou všechny litografie ze sbírky Mgr. Eduarda Dušánka, známého frýdlantkého lékárníka a estéta. "Můj tchán sbíral grafiku čtyřicet let a já, abych se mu zpočátku zavděčil, tak jsem o grafiku zájem předstíral. To trvalo tak dlouho, až jsem jí nadobro propadl a pak už dostával k narozeninám, k Vánocům, k výročí pořád jen grafiku," vypráví počátky svého vztahu k tomuto druhu výtvarného umění pan Dušánek. Dvacítku obrazů posbíral i po bytech svých dětí, které kdysi Kuldovými díly podaroval. Frýdlantští mohou takto ucelenou sbírku shlédnout vůbec poprvé.

Stanislav Kulda, nar. 1957 v Náchodě vystudoval střední výtvarnou školu v Praze na Hollarově náměstí. Maluje od svých čtrnácti let a na svou profesionální dráhu výtvarníka se připravoval i v cizině.

IMG 3533, obrázek se otevře v novém okně IMG 3578, obrázek se otevře v novém okně

Jak nám vysvětlila učitelka výtvarné výchovy z frýdlantského gymnázia a místní umělecké školy Zdena Hrdinová, je technika, s kterou Stanislav Kulda pracuje, snad vůbec nejnáročnější. Jak je vidět i z ukázek na videozáznamu, jde o technologicky i vybavením velmi náročný proces tisku z plochy, z kamene, kterým je specifický vápenec. "Je velmi ojedinělé a nesmírně poučné, že hned vedle už hotových prací si můžeme prohlédnout na filmovém záznamu, jak složitě vznikají. Jde o velmi zdařilou výtvarnou osvětu," říká s uznáním.

IMG 3531, obrázek se otevře v novém okněIMG 3579, obrázek se otevře v novém okně

Návštěvníci výstavní síně na frýdlantské radnici mohou litografie Stanislava Kuldy ze sbírky Eduarda Dušánka shlédnout do konce měsíce dubna v běžné návštěvní hodiny.

Televizní zpráva RTM

rtm litografie, obrázek se otevře v novém okně

Foto: Roman Müller
Frýdlant 1/4/09

1.4.2009 22:33:39 | přečteno 1933x | Mgr. Alena Švejdová
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load