ENDEFRRUPLNLSPIT

Architektura podstávkových domů

podstávkový dům - 01

Výstavní síň frýdlantské radnice opět zve k návštěvě neobvyklé expozice. V prvním prázdninovém měsíci budou na odiv vystaveny dřevěné modely podstávkových domů, typických představitelů místní lidové architektury. Do Frýdlantu totiž zavítá putovní výstava "Architektura podstávkových domů".

Vše započne vernisáží expozice ve čtvrtek 2.7.2009 od 14.30 h. Účast přislíbili zástupci německého sdružení "ideenfluß e. V." (česky "Řeka ideí"), kteří objasní mimo jiné ideu a poslání této expozice. Všichni zájemci o problematiku podstávkových domů jsou srdečně zváni.

Výstava ve Frýdlantu setrvá do konce měsíce července a přístupná bude vždy od úterý do pátku v čase od 9 do 15 hodin. Pokud bude zamčeno, použijte prosím zvonek na vstupních dveřích výstavní síně a vyčkejte příchodu obsluhy. Na shledanou se s Vámi těší zaměstnanci Městského muzea Frýdlant.

podstávkový dům - 02, obrázek se otevře v novém okněpodstávkový dům - 03, obrázek se otevře v novém okně

Vážení návštěvníci výstavy „Architektura podstávkových domů“,

Touto formou se Vám představují práce mladých členů spolku „ideenfluß e. V.“, které vznikly pod dohledem odborníků v rámci jednoho našeho projektu.

Krajina podstávkových domů v trojzemí Německa, Polska a České republiky se svými dodnes dochovanými přibližně 20 000 podstávkovými domy představuje v evropském měřítku kulturně-historickou zvláštnost.

Podstávkové domy jsou v Evropě jedinečné. Utváří celý krajinný ráz oblasti od německé Horní Lužice a Saského Švýcarska až po Severní Čechy a polské Dolní Slezsko.

Spolek „ideenfluß e. V.“ si dal za cíl prezentovat pomocí putovní výstavy obzvláště pěkné exempláře tohoto stavebního typu ze všech třech zemí a také je postupně doplňovat.

Chceme touto výstavou upozornit na svého druhu jedinečnou a zvláštní architekturu a tímto přispět k rozvoji kulturního dědictví.

Birgit Ch. L. Beltle
Vorstandsvorstizende, ideenfluß e. V. Görlitz

podstávkový dům - 04, obrázek se otevře v novém okněpodstávkový dům - 05, obrázek se otevře v novém okně

Více o spolku "ideenfluß e. V." se dozvíte zde:
http://www.kultourpunkt.de/ideenfluss/

Frýdlant 26/6/2009
Karel Šoltys
MěÚ Frýdlant, Odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu
karel.soltys@mu-frydlant.cz, +420 482 464 055

26.6.2009 13:12:41 - aktualizováno 26.6.2009 14:25:46 | přečteno 2960x | Karel Šoltys
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load