ENDEFRRUPLNLSPIT

Křest knihy: Technické stavby Frýdlantska

Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Liberci vydává publikaci Technické stavby Frýdlantska. Kniha pojednává o historických silničních a železničních stavbách, cihelnách a zámeckém pivovaru ve Frýdlantu. Jde o první publikaci z připravované edice věnované dějinám techniky v Libereckém kraji. Určena je pro odbornou i laickou veřejnost.

Autor čtenářům předkládá výsledky archivního a terénního průzkumu historických technických objektů ve Frýdlantském výběžku, které shromažďoval několik let. V kapitole o dopravních stavbách přibližuje historii starých obchodních cest, nejstarších silnic, stavbu železnic, mostů a tunelů. Zabývá se také budovami, které dodnes stojí na tamních nádražích.

Velká část práce je věnována kdysi hojně rozšířeným cihelnám. Těch na Frýdlantsku v závěru 19. století existovalo několik desítek. Vedle konkrétních staveb jsou podrobně popsány tehdejší postupy výroby cihel, střešních tašek a dalšího cihlářského zboží.

11 03 NPU Technicke stavby Frydlantska Obálka, obrázek se otevře v novém okně

K dějinám Frýdlantska po staletí patřilo také vaření piva. Proto se autor věnuje i zámeckému pivovaru a sladovně ve Frýdlantu. Kromě poznatků o jejich pozoruhodném stavebním vývoji se čtenář dozví mnohé o technologii výroby piva.

Texty doprovází bohatý obrazový materiál s mnoha dosud nepublikovanými historickými snímky a unikátními stavební plány.

11 03 NPU pozvanka web, obrázek se otevře v novém okně

Křest knihy Petra Freiwelliga Technické stavby Frýdlantska se koná v úterý 8. listopadu od 14 hodin v obřadní síni frýdlantské radnice. (aš)

ikona souboruTechnické stavby Frýdlantska. Dopravní stavby a objekty, cihlářství a cihelny, zámecký pivovar, 2011
Petr Freiwillig
Vydává NPÚ ÚOP v Liberci, Liberec 2011
128 stran, formát B5
ISBN 978-80-904852-2-8

Petr Freiwillig (*1979), vystudoval historii na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně, pracuje v Národním památkovém ústavu, územním odborném pracovišti v Liberci. Věnuje se dějinám techniky a moderní architektuře.

3.11.2011 13:32:27 - aktualizováno 3.11.2011 13:48:12 | přečteno 1931x | Mgr. Alena Švejdová
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load