ENDEFRRUPLNLSPIT

Akce „Postavme si frýdlantský betlém“ jde do finále!

holcicka

Opravdový frýdlantský betlém je nyní v rekonstrukci, tak se město Frýdlant rozhodlo, že vyzve všechny, kterým chybí, aby si postavili jiný, náhradní. A nápad se nad očekávání ujal! Na tvorbě betléma se již podílelo téměř půl tisíce dětí i dospělých.

Akce začala první adventní neděli, kdy se ve 13 hodin otevřela dílna ve výstavní síni pro rodiče a děti. „Heřmaničtí hasiči se svým dorostem udělali slušný základ, protože jich přijelo opravdu velmi mnoho. Pozadu však nezůstala ani frýdlantská veřejnost, rodiče a prarodiče s dětmi,“ vzpomíná na první den výtvarné dílny autorka nápadu Ing. Věra Sobotová z odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu.

Od 30. listopadu 2009 vždy ve všední dny byla připravena dílna pro děti z frýdlantských základních škol a školek. Přišly i děti z Lázní Libverda. Postupně se ve výtvarné dílně vystřídaly děti ze všech frýdlantských základních škol - Husova, Purkyňova, Masarykova a ze školy speciální a praktické. Taktéž zde byly velmi šikovné děti ze tří školek - Sídlištní, Jiráskova, Bělíkova.

podpisy kdo co delal, obrázek se otevře v novém okněandilek pozadi, obrázek se otevře v novém okně

holcicka, obrázek se otevře v novém okně

„Některé děti se držely předložených šablon, jiné popustily svoji fantazii a vytvořily dílko vskutku nevídané. Na každé části je zanechána umělecká ruka malého výtvarníka vedená snahou o vytvoření společného cíle - papírového betlému frýdlantského. Za každým jeho dílkem, za každou ovečkou nebo keříkem jsou vidět soustředěné dětské oči, velká píle a úsilí,“ vykresluje atmosféru Věra Sobotová, která je zájmem o akci nadšená.

Na slavnostním předání betlému na nádvoří radnice v neděli 20. prosince 2009 od 11:15 hodin budou náhodně vybrána některá dílka, která odmění starosta Frýdlantu Dan Ramzer, majitelka betlému paní Lucie Kubátová a Jizerák. „Jizerákovi se totiž ve Frýdlantě zalíbilo. Byl tu už na rozsvěcení stromku na náměstí, a teď se bude točit kolem povídání o vánočních zvycích nejenom na jizerských kopcích, ale i pod nimi,“ vysvětluje další organizátorka akce Lucie Kubátová. Na děti čeká plno sladkostí a jiných odměn. Celou akci doprovodí kulturní program a ve vestibulu radnice bude vánoční trh místních producentů. Ve 13 hodin je v obřadní síni pro děti připraven velký dárek - překvapení, které ještě nezažily. Podrobný program ikona souboruzde.

Betlém, který si frýdlantští postavili sami, bude nejprve vystaven ve vestibulu radnice. Později se přestěhuje do chaloupky v Zahradní ulici, kde v opravené světnici počká na další advent. A to do té doby, než se do ní vrátí ten pravý, Simonův papírový mechanický stoletý betlém.

Organizátoři akce „Postavme si frýdlantský betlém“ děkují všem, kdo se na ní podíleli. Děkují také přispěvovatelům do veřejné sbírky na podporu rekonstrukce Simonova frýdlantského betlému.

sbirka betlem, obrázek se otevře v novém okně

Foto: vs a mf
Frýdlant 16/12/09

16.12.2009 18:56:44 | přečteno 2179x | Mgr. Alena Švejdová
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load