Kontaktujte Odbor sociálních věcí MěÚ Frýdlant v přízemí budovy B v ul. Havlíčkova
Domácí násilí zpravidla zahrnuje dlouhodobé, eskalující, fyzické, psychické, ekonomické nebo sexuální násilí, které se odehrává převážně ve společném obydlí mezi blízkými osobami. Pro domácí násilí je charakteristické především striktní rozdělení rolí na osobu, která je násilná a oběť. Úkolem OSPOD je pak zejména ochrana práv dítěte na příznivý vývoj a řádnou výchovu, na ochranu oprávněných zájmů dítěte, včetně ochrany jeho jmění, a na působení směřující k obnovení narušených funkcí rodiny.
Osvojení (adopce) je jednou z forem náhradní rodinné péče. Osvojením se vytvoří naprosto plnohodnotný vztah rodiče a dítěte, stejně jako při narození. Osvojitel nabývá vůči dítěti všechna práva a povinnosti rodiče (včetně vyživovací povinnosti) a osvojované dítě vůči osvojiteli všechna práva a povinnosti dítěte (např. se stává jeho nepominutelným dědicem). Při osvojení dále vznikají stejné příbuzenské vazby jako při narození i k širší rodině (např. sourozenectví vůči dětem osvojitele, postavení vnuka vůči rodičům osvojitele) zanikají vazby k původní biologické rodině.
Před rozhodnutím, kterým se rozvádí manželství rodičů nezletilého dítěte, upraví soud jejich práva a povinnosti k dítěti pro dobu po rozvodu. Určí, komu bude dítě svěřeno do péče a jak má každý z rodičů přispívat na jeho výživu.
Děti, které se svým jednáním dopouští sociálně-patologických jevů - krádeží, poškozování cizí věci, fyzického násilí atd. Skutek je označován jako provinění.
Fyzické týrání, sexuální zneužívání, zanedbání péče, šikanování, systémové týrání dítěte
Dohoda o styku rodičů s dítětem nepotřebuje schválení soudu. Soud však styk rodičů s dítětem upraví, vyžaduje-li to zájem na jeho výchově a poměry v rodině. Bránění oprávněnému rodiči ve styku s dítětem, pokud je opakovaně bezdůvodné, je považováno za změnu poměrů, vyžadující nové rozhodnutí o výchovném prostředí. Jestliže je to nutné v zájmu dítěte, soud styk dítěte s rodičem omezí nebo jej i zakáže. Vyžaduje-li to zájem dítěte a poměry v rodině, může soud upravit styk dítěte s prarodiči a sourozenci.
Mezi výchovné problémy lze zařadit: lhaní, záškoláctví, útěky z domova, drobné krádeže, zneužívání návykových látek, šikanu, vandalismus a další
Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01 FRÝDLANT
tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd