„Mluvím často sama se sebou. Vlastně je uvnitř několik hlasů, které se navzájem dohadují a přesvědčují. Většinou mají poslední slovo ty, které mi způsobí ještě mizernější pocit.“
„Já si poslední dobou vůbec nevěřím.“ „Musíš si víc věřit.“ „Už mi nikdo nevěří.“ „Chceš být přece úspěšná.“ „To nesmíš zvorat.“ „Je mi z toho všeho nanic.“
„Jak to můžu vypnout? Jak začít myslet víc pozitivně? Ostatním to jde, tak proč mně ne? Proč jsou všichni v pohodě, jen já ne?“
Někdy je obtížné se vymanit ze zaběhlých způsobů myšlení. Opustit mnohdy letitá myšlenková schémata a začít stoupat po pomyslné spirále vzhůru. Cítit se dobře. Níže uvádím několik praktických tipů, které mým klientům v terapii pomáhají.
Podívej se pod hladinu. Vidíme jen špičku ledovce. Skutečné příčiny našeho chování a prožívání jsou často skryty hlouběji pod hladinou našeho vědomí. Nepřemýšlíme o příčinách a často pouze bilancujeme výsledky. Přichází zklamání a utvrzení. V psychoterapii lze poodhalit hlubší kořeny našeho jednání, vrátit se do dětství, uvědomit si vlastní vývoj. S pochopením se velmi často dostaví pocit příjemné úlevy.
Sundej to brnění. Jistota a bezpečí jsou nejzákladnější potřeby. Pokud nám někdo ubližoval, tak jsme na sebe postupně oblékli brnění. Je však možné, že nebezpečí již dávno pominulo a brnění zůstává. Může se jednat o mýty, ze kterých se nám postupně staly životní hodnoty. Svléci brnění? Ano, mohu se stát zranitelnější, ale i odolnější. Představte si, že jdete nakupovat do supermarketu v brnění nebo s neprůstřelnou vestou.
Zvol si svoje tempo. Obava ze změny je naprosto přirozená. Je to funkční obranný mechanismus. Provést změnu, na kterou nejsem připraven, je riskantní. Příliš časté změny mohou vést k vnitřnímu chaosu a pocitu ztráty kontroly. V terapii je důležité, aby změna proběhla nejdříve na úrovni představ a myšlenek. Vlastně se pak věci mění přirozeně samy, tak jak mají.
Terapie jako akvárium. Prostředí terapie může nabídnout bezpečný prostor, na který se dá pomalu zvyknout. Vzájemná důvěra s terapeutem podporuje vlastní sebedůvěru. Možnost volby kdykoliv odejít či v terapii setrvat vede k převzetí odpovědnosti za sebe sama. Malé akvárium terapie nabízí prostor pro pochopení, odpuštění, usmíření, změnu postoje či vztahu a pomáhá vyplout na širé moře každodenního života.
Pokud vás tyto řádky oslovily a vnímáte potřebu se do psychoterapie pustit, tak stačí zavolat nebo napsat email.
Poradenství pro dospívající a dospělé – v liché úterý - CZPLK, o. p. s. - Mgr. Milan Kohout – obtížné osobní, partnerské nebo rodinné situace, i strachy, smutky, závislosti, poruchy příjmu potravy. Objednávky a informace na milan.kohout@nti.cz nebo na tel. 730 871 370 v po-pá od 8 do 16 hodin
Foto: archiv MěÚ
Frýdlant 07/03/2023
Mgr. Milan Kohout, poradce a psychoterapeut, Poradní a setkávací centrum POSEC ve Frýdlantu, milan.kohout@nti.cz, tel. 730 871 370 v po-pá od 8 do 16 hodin
Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01 FRÝDLANT
tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd