ENDEFRRUPLNLSPIT

V klubu nalezl pomoc, podporu a pohodu

Ilustrační foto klient ořez

Pan M. (35 let) přišel do Klubu duševního zdraví v Poradním a setkávacím centru Frýdlant (POSEC) s tím, že si nedokáže udržet žádné zaměstnání. Po zkušební době se s ním zaměstnavatel vždy rozloučí. Přitom je pracovitý, úkoly dle svých slov plní do puntíku, leč to nestačí k tomu, aby si práci udržel. Mladý muž chce pracovat a osamostatnit se. Byt, který nyní sdílí s dalším člověkem, je pro něj jen dočasným řešením.


Klient pan M. projevuje známky lehčí demence, jeho celková konstituce je křehčí. Trpí epileptickými záchvaty, které se vracejí se stále větší intenzitou. Byl již několikrát hospitalizovaný, ale vždy byl propuštěn domů s tím, že se má šetřit a dodržovat medikaci.

Klient již od narození bojuje se svými hendikepy a přes všechna svá omezení, ať už zdravotní či psychická, dokázal vystudovat učební obor, který mu měl umožnit lepší pracovní zařazení a zajistit zaměstnání. Bohužel se časem ukázalo, že bez pomoci a podpory sociálních služeb to nepůjde.

Pan M. je jasným adeptem na zažádání si o status osoby zdravotně postižené (OZP).

Připravila jsem s ním žádost a objednala návštěvy u obvodního lékaře a u specialistů. Doprovody byly v tomto případě nutností. Klient si neumí dobře poradit ve zcela běžných úkonech a velmi často nerozumí tomu, co je mu sdělováno. Stávám se tak překladatelkou do jeho řeči. Žádost je nyní úplná a pan M. čeká na vyrozumění od České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ).

Bude-li pozván k posudkovému lékaři, zcela jistě bude potřebovat doprovod. Klientovi musím vysvětlit, co vše se pro něj změní, až obdrží rozhodnutí od ČSSZ. Pokud se stane osobou zdravotně postiženou, bude mu náležet taková pracovní pozice, která bude odpovídající jeho zdravotnímu a mentálnímu stavu. Zaměstnání si tak jistě udrží a zároveň mu možná bude přiznán i částečný invalidní důchod, který vylepší jeho finanční situaci.

Klientovi pomáhám hledat dostupné bydlení. Nejvhodnější by bylo chráněné bydlení či samostatné bydlení s podporou terénní služby. Spolupracujeme s organizacemi, které tyto možnosti nabízejí.

Bohužel vyplynulo na povrch, že má klient dluhy u zdravotní pojišťovny. Osoby s duševním a zdravotním hendikepem se totiž často dostávají do rukou lidí, kteří je mohou snadno zneužít. I díky změněné pracovní schopnosti by ale neměl být problém se domluvit se zdravotní pojišťovnou na splátkách či odpuštění dluhu, za který vlastně klient nemůže. Bývalý zaměstnavatel za něj neodváděl pojištění. Naštěstí kvůli svému zdravotnímu stavu pan M. nepracoval u tohoto zaměstnavatele dlouho a tak měl vlastně štěstí v neštěstí, že jeho dluh u pojišťovny není příliš vysoký.

V klubu se pan M. kromě konkrétního řešení své situace vždy vypovídá ze svých smutků na duši a přijde na jiné myšlenky. Nyní se zdá být mnohem klidnějším a vyrovnanějším člověkem.


Ilustrační foto: POSEC, lk
Frýdlant září 2021
Bc. Lenka Kučerová,
vedoucí Klubu duševního zdraví v POSECu, Havlíčkovo nám. 304. Klub je určen pro osoby postižené duševní nemocí nebo psychickou nepohodou a jejich blízké. Nabízí odborné provázení a konzultace, volnočasové aktivity, příjemně strávený čas v každé pondělí od 9:30 do12:30 hodin, tel. 721 992 584, lenkafree@gmail.com


14.9.2021 8:45:26 | přečteno 452x | Mgr. Alena Švejdová
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load