Svépomocný materiál pro závislé na drogách

Logo POSECu-velký formát

Primář bohnické nemocnice Karel Nešpor je známý odborník na závislosti. Jeho stručný přehled doporučení pro uživatele drog, kteří sami chtějí se svou závislostí skončit, stojí za přečtení i těm, kteří si žádnou závislost nepřiznávají a možná ji tedy ani nemají. (aš)

(Poznámka: Tento návod je k dispozici i jako video na adrese https://youtu.be/PprlqqxP9Y0). Celý text i s popisem léčby je ikona souboruzde.

Kdy vyhledat lékaře

* Při halucinacích, těžší depresi, tendenci jednat nebezpečně, pocitech pronásledování, zejména kdyby přetrvávaly i po odeznění intoxikace drogou.

* Jestliže došlo vlivem zneužívání drogy k vážnějším tělesným problémům. Může se jednat o bolesti u srdce, dechové obtíže, úraz atd. Zvláště nebezpečné bývají úrazy hlavy.

Jak vytvořit a udržovat motivaci ke střízlivosti?

* Pomáhá připomínat si problémy a utrpení, které způsobila droga vám nebo lidem, které znáte.

* Připomínejte si také výhody střízlivosti (lepší zdraví, vztahy, práce, finance, zájmy, prestiž atd.).

* Důvody ke střízlivosti lze nacházet kdekoliv. Motivací ke střízlivosti jsou problémy, protože je s čistou hlavou lépe zvládnete. Jestliže dosáhnete úspěchu, připomeňte si, že je to také díky střízlivosti.

Uvědomování

Uvědomujte si, kde a kdy je střízlivost snadná a kdy ne. Dobré okolnosti vyhledávejte, rizikovým se vyhněte. To se týká i sdělovacích prostředků, zejména televize, filmu a internetu.

* Uvědomujte si rizikové duševní stavy. K těm patří bažení a silné emoce. Často stačí počkat, až zmizí, odvést pozornost nebo se s někým poradit.

* Vědomě rozvíjejte pozitivní emoce, jako je laskavost nebo spokojenost.

Jízdní řád střízlivosti

* První rok je třeba se soustředit hlavně na udržení střízlivosti. Ostatními záležitostmi stačí se zabývat jen v nejnutnější míře.

* Druhý střízlivý rok se lze zaměřit i na zvládání nahromaděných problémů. Mozek se zotavil a pracuje lépe.

* Třetí střízlivý rok lze navíc rozvíjet svá nadání a objevovat nové možnosti.

* Zároveň je dobré abstinovat den po dni. Anonymní narkomani ráno požádají o střízlivost pro nový den a večer za střízlivý den poděkují.

Proč je vhodné abstinovat i od všech drog, alkoholu a hazardu

* Usnadní to sebeovládání.

* Předejde se vzniku jiné návykové nemoci a kombinované závislosti.

* Člověk si ušetří zbytečné problémy.

* Přináší to zdravotní výhody.

Životní styl

* Vyhýbejte se těm, kdo zneužívají drogy a rizikovým prostředím.

* Ve výhodě je ten, kdo má domácnost bez drog a bez všeho, co by je připomínalo.

* Pravidelně jezte, zejména pamatujte na snídani. Přijímejte dost vody.

* Přiměřeně spěte, zlepší se tak sebeovládání i rozumové schopnosti.

* Někteří lidé se začali za střízliva více zajímat o duchovní život. To jim pomohlo najít lepší hodnoty i nové přátele.

Zvládejte stres, silné emoce a bažení

* Obvykle velmi pomáhá rozumná tělesná aktivita (cvičení, chůze, běh, jóga, čchi-kung atd.).

* Dobře si rozvrhněte čas, přiměřeně pracujte i odpočívejte. Vyhnete se tak nudě i nadměrné únavě. Navíc vás bude střízlivost víc bavit.

* Naučte se některou relaxační techniku. Na www.drnespor.eu je volně ke stažení řada nahrávek. Vyzkoušejte si je a tu, která se nejvíce osvědčí, používejte denně.

* Uklidňuje i dýchání do břicha s delším výdechem, úsměv a smích. Když vdechujete, můžete opakovat „vdechuji klid“, když vydechujete „vydechuji a usmívám se.“

Spojenci

* Příbuzné, dobré přátele a spolupracovníky je správné informovat o svém rozhodnutí abstinovat.

* Pomáhá společnost lidí, kteří o vaší střízlivosti vědí a podporují ji.

* Užitečným spojencem je organizace Anonymní narkomani (http://anonymni-narkomani.webnode.cz).

* Ke spojencům patří i profesionální terapeuti, lékaři, linky telefonické pomoci (např. 284 016 666) atd.

Léky

V současnosti neexistují léky, které by přímo léčily drogovou závislost. Pomocí léků ze skupiny antipsychotik lze mírnit různé obtíže. Vyhněte benzodiazepinům a lékům na spaní. Vyvolávají závislost a jejich vysazování bývá spojeno s nepříjemným odvykacími stavy.

Opatřete si další informace.

Např. kniha „Jak přestat brát drogy“ je volně ke stažení z adresy www.drnespor.eu. Knihu „Sebeovládání“ lze objednat v nakladatelství Portál.

Kombinujte různé postupy

Kombinovaní většího počtu postupů vám střízlivost usnadní.

Kdyby svépomoc nestačila

* Můžete docházet do některé ze specializovaných ambulancí.

* Na více místech existuje možnost detoxifikace. S její pomocí lze zvládanou akutní problémy. K dlouhodobému udržení střízlivosti ale samotná detoxifikace obvykle nepostačuje.

* Další možností je střednědobá léčby v rozsahu kolem tří měsíců.

* Mnoha závislým na drogách pomohla léčba v terapeutické komunitě. Ta trvá přibližně jeden rok.

Tip na závěr

Buďte se svou střízlivostí spokojeni a buďte na ni hrdí.

Prim. MUDr. Karel Nešpor, CSc.
www.drnespor.eu
www.youtube.com/drnespor