ENDEFRRUPLNLSPIT

S klubem ve vánočním Budyšíně

Logo POSECu-velký formát

Klub duševního zdraví z Poradního a setkávacího centra POSEC Frýdlant, My-Klub Fokus Liberec a My-Klub Fokus Jablonec nad Nisou podnikly v sobotu 10. prosince 2016 společnou adventní akci. Šlo o výpravu do vánočního Budyšína.

Naše třináctičlenná skupina se sešla na 5. nástupišti libereckého nádraží a po půl deváté odjela vlakem směr Drážďany s přestupem ve stanici Bischofswerda. Cílovou stanicí byl Budyšín (Bautzen), saské město věží a hořčice.

Vlak byl „narvaný k prasknutí“, tak nás to většina odstála až do Bischofswerdy, kde jsme si alespoň na dvě stanice do Budyšína sedli. Než jsme se vydali na jeden z nejstarších vánočních trhů v Německu Wenzelsmarkt, česky Václavský trh, na památku jsme pořídili ještě nezbytné foto před nádražím. Toulky vánočními trhy mohly začít.

2016-12-10_KDZ_vanocni_Budysin

Proč je v Budyšíně Václavský trh? Protože jej založil v roce 1384 český král Václav IV., když propůjčil Budyšínu právo pořádat tzv. masné trhy. Tato tradice se udržela dodnes, i když už v jiné podobě, a letos slaví své 633. výročí.  A věřte, že na své si tu přijdou opravdu všichni! Tak jako my, když jsme si vychutnávali příjemnou předvánoční atmosféru, provoněnou znamenitým svařákem, brandy-punčem a typickým bratwurstem s tradiční budyšínskou hořčicí. Navíc jsme byli mile překvapeni pohostinností a také lámanou češtinou některých trhovců. Budyšín je také hlavním městem Horní Lužice a střediskem Lužických Srbů, nejmenšího slovanského národa, o čemž svědčí i dvojjazyčné nápisy ulic a objektů.

Akce se nám skutečně vydařila, k tomu nám počasí přálo a sluníčko hřálo. A tak v dobré náladě a spokojení jsme se zase všichni sešli na budyšínském nádraží a po 15 hodině vyrazili vlakem zpět do Liberce.

Do nového roku 2017 Vám všem za všechny tři kluby přejeme pořádný kopec štěstí, zdraví, pohody a lásky a také nové zajímavé toulky třeba s Klubem duševního zdraví ve Frýdlantě.

Logo POSECuMY KLUB LBC logoMY KLUB JBC logo

Frýdlant 12/12/2016
Milena Lešáková, vedoucí Klubu duševního zdraví v POSECu Frýdlant, tel. 721 992 584

Klub duševního zdraví pro osoby postižené duševní nemocí a jejich blízké nabízí odborné provázení a konzultace, volnočasové aktivity a příjemně strávený čas každé pondělí od 10 do 13 hodin v POSECu na Havlíčkově nám. 304 ve Frýdlantě.


13.12.2016 9:44:44 - aktualizováno 13.12.2016 9:54:04 | přečteno 372x | Mgr. Alena Švejdová
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load