ENDEFRRUPLNLSPIT

Řešení šikany na škole není snadné

"Šikana se vážná věc. Je to nespravedlnost, kterou nelze přehlížet, a je nutné ji řešit. Někdy dokonce i s pomocí policie," říká Mgr. Igor Pavelčák, poradce a lektor Poradního a setkávacího centra POSEC ve Frýdlantě, které od roku 2003 nabízí poradenství, provázení a pomoc lidem v obtížné životní situaci nebo stavu.

Zastavit šikanu, ochránit šikanované a nechat na viníky dopadnout jejich odpovědnost je ale něco jiného než zjistit příčinu tohoto jevu a nastolit rovnováhu vztahů v systému - ve třídě. Je známé, že často je oběť obětí a agresor agresorem i po přestupu na jinou školu. Časté také je, že odchodem agresora ze třídy šikana oběti nekončí. To ukazuje na hluboké souvislosti. Pokud nedojde ke skutečné změně vztahů, šikana se vrátí a dojde k dalšímu zraňování.

Šikana se netýká jen agresora/agresorů a oběti. Zasahuje celou školu a také rodiny žáků.
Příčiny agrese a šikany mohou být různé, často zůstávají skryté.
Pokud skončíme řešení šikany ve třídě nebo na škole pouze „zastřelením“ viníka, propásli jsme šanci pro narovnání vztahů.
Především je nutné uvidět bolest a nespravedlnost, která se stala oběti. Je tu však také příběh agresora. Platí, že život je snazší, když se cítím pozitivně přijímán a respektován. To agresor ale nakonec nemá.

Každý z aktérů šikany na škole má svou odpovědnost - rodiče, oběť, agresor i škola. Neexistují v tom smyslu jednoduchá, snadná a univerzální řešení. „Něco zvládnou“ škola a rodiče sami, jindy musí pomoci odborník „zvenku“. Jít se poradit k odborníkovi vyžaduje trochu odvahy, ale jde to. Čekat, že se šikana „vyřeší“ sama, je iluze a zbavování se odpovědnosti.

Frýdlant 30/10/06
Mgr. Igor Pavelčák, lektor a poradce POSECu, tel. 728 022 618

31.10.2006 9:08:18 | přečteno 3118x | Mgr. Alena Švejdová

Diskuze

Do diskuze zatím nikdo nepřispěl.

 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load