Pomáháme lidem, pro které změna znamená život – ADVAITA, o. s.

Naše sdružení již patnáct let působí v oblasti prevence a léčby závislostí v Centru ambulantních služeb v Liberci a přes půl roku poskytuje své služby také ve frýdlantském Poradním a setkávacím centru. Každé sudé úterý tu naši odborní zaměstnanci nabízí poradenství osobám závislým na návykových látkách a hazardním hráčství, osobám experimentujícím s drogami a jejich blízkým. Abychom vám více přiblížili naši činnost, seznámíme vás s  příběhy vybraných klientů. Jména jsou pro zachování anonymity smyšlená.

Jana, 35 let, závislost na alkoholu

Jana začala pít v 17 letech se spolužáky z gymnázia. Alkohol jí chutnal, ráda se chodila bavit, a dlouho nepociťovala žádné problémy. Častěji se stávalo, že se nad míru opila. Po maturitě si Jana našla práci v úřadu a v 25 letech se vdala. O rok později se jí narodila dcera. Zažívala šťastné období. Časem si začala připadat sama, manžel byl stále v práci, trávil s nimi málo času. Začali se hádat, po hádce si vždycky dala sklenku vína, aby se uvolnila. Věřila, že se jejich vztah zlepší, když si pořídí další miminko. Když byly dceři 3 roky, Jana porodila chlapečka. S manželem to ale bylo pořád stejné. Navíc jí vyčítal, že po druhém porodu přibrala. Začala znovu pít. Když byly synovi dva, pila už každý den. Nejdřív jen skleničku, ale postupně více. S manželem se hádali skoro pořád, ten se domů vracel pozdě v noci. Když zjistil, jak hodně Jana pije, podal žádost o rozvod. Další důvod, proč pít ještě víc.  V průběhu rozvodového řízení manžel zažádal o svěření dětí do své péče, u soudu použil argument, že je manželka závislá na alkoholu. Janu několikrát navštívila pracovnice sociálně právní ochrany dětí. Právě ta jí doporučila, aby navštívila naše zařízení. Po rodičovské dovolené Jana nemohla najít práci, a když se manžel odstěhoval, nezvládala platit nájem, musela se vystěhovat. Děti si vzal otec a ona odešla bydlet ke kamarádce. Když bylo soudem rozhodnuto o svěření dětí do péče manžela a Jana je mohla vídat jen několik hodin o víkendu, rozhodla se, že musí něco změnit.

Přišla k nám s tím, že chce přestat pít, najít si práci a být soběstačná, aby se mohla o děti starat. Zprvu odmítala ústavní léčbu, docházela k nám ambulantně.  Časem zjistila, že nezvládá držet své pití pod kontrolou a rozhodla se pro hospitalizaci. Kontaktovali jsme vybranou léčebnu společně, dohodli nástupní termín, vystavili doporučení k léčbě a pomohli Janě zažádat o příspěvek na živobytí, aby měla nějaké peníze a nemusela hradit poplatky za pobyt v nemocnici.  I v průběhu hospitalizace jsme byli v kontaktu a po ukončení léčby Jana pokračovala v doléčování v naší ambulanci. V průběhu terapie prošla velkou změnou. Byla sebejistější, cítila se lépe i po fyzické stránce a věřila si v abstinenci. Společně jsme našli zaměstnání i bydlení. Naše individuální konzultace ji pomáhali zvládat problémy běžného života. Jana usiluje o úpravu styku se svými dětmi, ty mají zájem být s ní častěji. Bývalý manžel začíná věřit, že se o ně dokáže postarat a společně o jejich výchově jednají. Jana abstinuje už devět měsíců.

Martin, 42 let, gambler

Martin měl všechno, co si přál – dobrou práci, vlastní dům, rodinu. Občas zašel s kamarády do hospody, kde si poprvé zkusil automaty. Docela ho to chytlo, párkrát vyhrál nějaké peníze, byla to zábava. Když pak přišel o práci, napadlo ho, že hazard je dobrá cesta, jak přijít k penězům. Zkoušel automaty, sázel na sporty, občas zašel na ruletu. Propadl tomu a už se ani nepokoušel hledat nové zaměstnání. V herně trávil veškerý volný čas, utratil všechny své úspory a začal si půjčovat. Nejdřív pár stovek od kamarádů, pak tisíce od bank a úvěrových společností. Stále častěji docházelo ke konfliktům doma. Ženě se nelíbilo, že Martin nepracuje, má spoustu volného času, ale doma s ničím nepomáhá, nic neopraví… Časem Martin práci našel, ale hrát nepřestal. Asi po roce začaly domů chodit upomínky od vymahačských společností, později i výzvy od exekutorů. Tehdy se stupňovali hádky s manželkou, nedokázal jí vysvětlit, odkud dluhy má. Když zjistila, co se děje, chtěla, aby se začal léčit. Odmítal to, nedokázal připustit, že má problém a je závislý.  Když ale žena začala hrozit rozvodem a se synem se odstěhovala, souhlasil s návštěvou našeho zařízení. Nejdříve k nám docházel jen kvůli manželce, pak pochopil, že pomoc potřebuje. Už rok a půl dochází pravidelně na individuální konzultace s terapeutem a do skupin pro patologické hráče, které pořádáme jednou za dva týdny v Centru ambulantních služeb v Liberci. Pomáhá mu, že své potíže může sdílet s druhými lidmi, kteří je dokážou pochopit. Společně také pracujeme na řešení jeho rozsáhlých dluhů. I z toho už vidí cestu ven. Martin již rok nehraje, jeho vztah se ženou se zlepšil a vrátil se ke koníčkům, kterým se dřív věnoval.

Pokud jste se do podobné situace dostali vy nebo někdo z vašich blízkých, neváhejte nás navštívit v POSECu ve Frýdlantě, Havlíčkovo nám. 304 každé úterý v sudém týdnu od 10.30 do 17 hodin nebo se objednejte na tel. 731 102 881. Naše služby jsou poskytovány zdarma. Více se dozvíte na www.advaitaliberec.cz

Frýdlant 14/01/2013
Bc. Ivana Šikolová, sociální pracovnice, ADVAITA, o. s., tel. 731 102 881