ENDEFRRUPLNLSPIT

Nezvládáte platit účty za bydlení či energie? Zavolejte Help linku organizace Člověk v tísni

Člověk v tísni leták
Zoufalý samoživitel nevěděl, že může čerpat státní příspěvek na bydlení ve výši 5 000 korun. Bezradná seniorka se z podobné informace rozplakala úlevou. Oba klienti, kteří se dovolali na help linku Člověka v tísni pro lidi v nouzi, měli stejný problém - významně jim stouply náklady spojené s bydlením, které nevěděli z čeho zaplatit. Podobné telefonáty se ve větších či menších intervalech na help lince opakují od loňského podzimu. Ač statisíce domácností dávají za nájem, energie, vodu více než 30 % všech příjmů domácnosti a tím jim vzniká nárok na zmiňovanou státní podporu, mnohé o něj stále nežádají. Přitom její průměrná výše se pohybuje mezi čtyřmi a pěti tisíci korunami. Člověk v tísni se proto rozhodl vést informační kampaň zaměřenou právě na tuto konkrétní pomoc a poradenství své help linky 770 600 800.

Příspěvek na bydlení byl na konci loňského roku vyplacen dle dat ministerstva práce a sociálních věcí 228 tisícům lidí. „Jenomže dalších více než půl milionu domácností nárok na příspěvek má, ale z nejrůznějších důvodů ho nečerpá. Stojí za tím nevědomost nebo domněnka, že nesplňují podmínky, ale i nižší kompetence či stud. Přitom průměrná výše příspěvku se nyní pohybuje mezi čtyřmi a pěti tisíci korunami měsíčně, tedy sumou, která rozhodně stojí za řeč,“ upozorňuje vedoucí programu Dluhové poradenství Daniel Hůle.

V nouzi se obraťte na help linku 770 600 800

Cílem organizace Člověk v tísni je dostat informaci o příspěvku na bydlení a podpoře naší help linky především k většímu množství seniorů, které považuje za nejzranitelnější skupinu. Z průzkumu výzkumné organizace PAQ Research vyplývá, že 38 % seniorských domácností nárok má, čerpá však jen zlomek z nich. Oslovováni jsou ale i samoživitelé nebo nízkopříjmové rodiny. Ti všichni se mohou v nouzi obrátit na help linku 770 600 800, kde je tým vyslechne a poradí, jak konkrétní situaci nejlépe řešit. Na základě příjmů a výdajů spojených s bydlením poradce může spočítat, jestli má klient nárok na příspěvek, jak vysoký by mohl být a poradí, kde a jak si o něj zažádat. V komplikovanějším případě může propojit i s pracovníkem Člověka v tísni v terénu.

Pro Frýdlantsko jsou to tito zástupci organizace:

Iva Janusová, tel. 777 787 534, iva.janusova@clovekvtisni.cz

Markéta Hlaváčová, tel. 777 367 882, marketa.hlavacova@clovekvtisni.cz

Petra Zahrádková, tel. 734 428 202, petra.zahradkova@clovekvtisni.cz

„Příspěvek na bydlení považuje Člověk v tísni za nejúčinnější pomoc a prostřednictvím sdělovacích prostředků na to upozorňuje dlouhodobě. V tuto chvíli se snaží cílit i na lidi, kteří ale třeba nesledují denní zpravodajství v televizi nebo na internetu, žijí osaměle, mohou být imobilní a vyplňování formulářů vzdávají už předem, protože jsou pro ně příliš složité. A na větší pomoc vytížených pracovníků úřadů práce se mohou stěží spolehnout,“ doplňuje Hůle.

Nemáte potíže s výdaji za bydlení, ale co vaši blízcí?

Člověk v tísni se setkává i s případy, kdy je žadatel o příspěvek na bydlení na úřadě neprávem odmítnut. Jako pan Vladimír z Brna. „Když jsem si podával žádost na úřadu práce a zmínil jsem, že bydlím v družstevním bytě, úřednice mi řekla, že v tom případě nárok na příspěvek nemám, a rozloučila se,“ líčí. Nedalo mu to však a rozhodl si to ověřit na naší help lince. „Ujistila jsem ho, že se paní za přepážkou zmýlila. Spočítala jsem, že má nárok až na 1 200 korun měsíčně a že tedy má určitě smysl, aby zašel na úřad znovu,“ podotýká poradkyně Monika Ježíková.

Informační kampaní chce Člověk v tísni oslovit také ty, kteří sami potíže s výdaji za bydlení nemají, ale mohli by je mít jejích blízcí. „Jde o střední generaci, jejichž rodiče mohou mít potíže, se kterými nechtějí být tzv. na obtíž svým dětem. Následkem může být jejich zbytečné zadlužení. Doporučujeme, zeptejte se rodičů, babičky, dědečka, v jaké jsou situaci, společně se můžete případně obrátit pro radu na naši help linku,“ upozorňuje vedoucí help linky Renata Bořkovcová.

Člověk v tísni leták, obrázek se otevře v novém okně
3.3.2023 13:22:13 | přečteno 325x | Martina Petrášková
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load