Most k naději: Práce jako poslání – Martinův příběh

Logo POSECu-velký formát

Být terénním pracovníkem není práce, ale poslání. Kdyby to totiž byla jen práce, naše společnost by jí nedokázala zaplatit. Lidské motivace jsou naštěstí různé. Proto se vždy najde někdo, kdo je ochotný druhým pomoci. Komu nevadí, že za každého počasí vyráží do zapomenutých koutů měst a snaží se najít ty, na které společnost v lepším případě zapomněla, a v tom horším jimi pohrdá. Někde tady začíná i Martinův příběh.

Když ho dva pracovníci Terénních programů pro lidi ohrožené drogou v Libereckém kraji oslovili poprvé, téměř se s nimi nebavil. Neochotně si vzal leták a s výmluvou, že někam spěchá, rychle odešel. Bylo mu osmnáct, vyrůstal ve společné domácnosti s babičkou a pervitin pro něj byl propustkou ze světa, který se tak lišil od toho, co v té době zažívali jeho vrstevníci.

Možná i proto si ty dvě postavy s baťohem na zádech zapamatoval. Vlastně byl překvapený, že ho na ulici jen tak někdo oslovil. V dalších týdnech pak terénní pracovníky Mostu k naději na různých místech Frýdlantu potkával. Na místech, která sám dobře znal. V městském parku, u bývalé textilky Tiba nebo v tom malém parčíku za Avanti. Zde si také u terénních pracovníků poprvé vyměnil injekční stříkačky. Místo aby je někde pohodil, dal je do kontejneru a dostal za ně stříkačky sterilní. V takové chvíli je to malá výhra pro všechny. U klienta je menší pravděpodobnost, že se nakazí žloutenkou, společnost díky tomu ušetří nemalé výdaje na její léčbu a občan nemusí mít takový strach, že se jeho dítě na pískovišti o stříkačku zraní.

Tohle všechno je přitom jen vrcholek ledovce. Malý střípek práce v celé mozaice úkonů, která se odkrývá v průběhu času, ve chvíli, kdy mezi pracovníkem a klientem vzniká vztah. Vztah postavený na jasných pravidlech a důvěře. Díky té pak může docházet k pozitivní motivaci. K posunům v myšlení klienta směrem k abstinenci či jiné významné změně jeho dosavadního životního stylu.

V případě Martina to trvalo několik let. Pracovníkům se pomalu otevíral, svěřoval se svými trápeními a traumaty. Ti už nebyli pouhými automaty na injekční stříkačky, ale průvodci touto nelehkou etapou jeho života. Doprovody na úřady, zdravotní ošetření, konzultace nebo jen pouhopouhá přítomnost někoho, kdo drogy neužívá. Tohle všechno nakonec Martinovi pomohlo, aby se posunul dál.

Díky tomu, že organizace Most k naději nejsou jen terénní programy, využil v té době již dvaadvacetiletý Martin možnosti postavit se na vlastní nohy v Domě na půl cesty v Liberci. Našel zde bydlení a podporu v bezvýchodné životní situaci. Díky terapeutické podpoře se v rámci jeho pobytu pracovalo i s jeho babičkou. Aby lépe pochopila, co se s jejím vnukem děje, kde se nachází a co ho vlastně čeká.

Vzhledem k dřívějším přestupkům byla navíc klientovi soudem nařízena ústavní léčba. Pětiletá lhůta k jejímu vykonání bohužel klienta příliš nemotivovala k tomu, něco změnit. To se změnilo až díky intervencím kontaktních pracovníků libereckého K – centra. Byla to již třetí služba organizace Most k naději, která se na komplexním přístupu k Martinovu případu podílela. Klient nakonec úspěšně dokončil dobrovolnou léčbu v Psychiatrické léčebně Červený Dvůr, kterou se kontaktním pracovníkům podařilo vyjednat. Na základě toho, soud přistoupil k přehodnocení svého původního rozhodnutí, a požadavek na absolvování ústavní léčby zredukoval na léčbu ambulantní. Tu pak Martin úspěšně po svém návratu z Červeného Dvora dokončil právě v libereckém K – centru.

Během ambulantní léčby navíc zahájil spolupráci s Programem sociální prevence. Tento program se nakonec stal poslední službou, kterou Martin v rámci organizace Most k naději využil. Díky pracovníkům Programu sociální prevence absolvoval úspěšně program Housing First v Liberci a poté si našel vlastní bydlení. Dodnes abstinuje a jeho život se příliš neliší od lidí, kteří si takovou zkušeností neprošli. A to díky vlastnímu odhodlání a obětavosti odborníků, pro které je jejich práce poslání.

Jiří Stich
vedoucí terénních programů v Libereckém kraji,  Most k naději, z. s.
tel.: 728 511 619; vedouci.tp@mostknadeji.cz

www.mostknadeji.eu

Most k naději, z. s.

Oba terénní programy zmiňované v článku jsou zahrnuty do služeb Poradního a setkávacího centra POSEC ve Frýdlantu:

Terénní program – Most k naději, z. s. - pro uživatele drog: středa a pátek 13-18 hodin  - např. výměnný program, poradenství, tel. 725 457 258, tp.liberec@mostknaději.cz

Terénní program – Most k naději, z. s. - sociální prevence: pomoc s řešením zaměstnání, bydlení, dluhů, ochrana práv a zájmů a jiná krize – osobně: středa a pátek 14-15 hodin v Centru 1407. psp@mostknadeji.cz, tel. 725 457 257 - po dohodě přijedeme do okolí vašeho bydliště! Prozvoňte nebo pošlete SMS.

Frýdlant, říjen 2021, aš

22.11.2021 12:37:25 | přečteno 165x | Mgr. Alena Švejdová