Koncem minulého týdne informovala především regionální média o krajské konferenci, která proběhla ve čtvrtek 17. května na půdě KU LK. Tématem setkání byla prezentace studie „Analýza drogové scény a služeb pro uživatele drog v Libereckém kraji“ jejím autorem Mgr. Josefem Radimeckým, MSc. z Centra adiktologie Psychiatrické kliniky 1. lékařské fakulty University Karlovy v Praze.
Záměrem zadavatele studie - Libereckého kraje bylo zmapování drogové scény v jednotlivých regionech Libereckého kraje a následné využití získaných poznatků pro optimalizaci sítě služeb pro problémové uživatele drog.
Autor ve studii popisuje drogovou scénu Libereckého kraje, nejčastěji zneužívané ilegální drogy, rizikové lokality a trendy v užívání návykových látek a jejich dostupnost.
Analýza nabízí stručný popis legislativního prostředí a náměty pro zlepšení systému financování protidrogových služeb, bolavé místo většiny poskytovatelů těchto služeb. Stávající funkční a klienty využívaná zařízení se potýkají s nedostatkem peněz. Jako nutnost se jeví zvýšení podílu státu na financování protidrogové politiky. Rovněž obce by měly přehodnotit svůj přístup a ze svých rozpočtech vyčlenit finance na realizaci protidrogové politiky.
Je nutné se zaměřit na vyšší míru komunikace poskytovatelů služeb se samosprávou a propagaci nabízených služeb.
Konference se konala pod záštitou MUDr. Hany Králíčkové, členky rady Libereckého kraje, která uvedla: „Užívání drog se stalo jedním z vážných společenských problémů. Pro efektivní protidrogovou politiku Libereckého kraje je důležité vědět, jak situace vypadá nejen na celostátní úrovni, ale právě v jednotlivých regionech Libereckého kraje a to „analýza“ splnila.“ Dále upozornila na fakt, že se jedná o meziresortní problematiku a připomněla nutnost nést spoluzodpovědnost za vytváření jednotného protidrogového cíle - snížení užívání drog a zmírnění potencionálních rizik a škod při respektování skutečnosti.
Vzniklý dokument potvrdil správnost a revolučnost cesty, jíž se vydala frýdlantské radnice realizací projektu POSEC před téměř čtyřmi lety.
Autor analýzy kladně hodnotí tzv. „Frýdlantský model“, tj. projekt Poradní a setkávací centrum. Kombinace dvou typů sociálních služeb poradenství a terénního programu pro uživatele drog umožňuje rozšíření spektra nabízené pomoci.
Zájemci se mohou s „Analýzou drogové scény a služeb pro uživatele v Libereckém kraji“ seznámit na stránkách Libereckého kraje: www.kraj-lbc.cz/index.php?page=1682.
Frýdlant 22/05/07
Ing. Jitka Sochová, účastník konference a vedoucí projektu POSEC, tel. 482 311 302
Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01 FRÝDLANT
tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd