Jak se ubránit neseriózním praktikám

Skupina ČEZ se stále častěji setkává s případy, kdy se podomní prodejci vydávají za její zaměstnance a snaží se klienty obelhat pro vlastní prospěch.

I přes zákaz podomního prodeje ve Frýdlantu se snažíme svým občanům předat rady, ikona souborujak se těmto nekalým praktikám bránit v případě, že se někdy s podomním prodejem setkají.

Podomní prodej elektrické energie zrušila skupina ČEZ již na konci roku 2017, tudíž není možné, aby jakýkoliv prodejce, který se objeví u vašich dveří, tvrdil, že je u této společnosti zaměstnán. Pokud se takto stane a prodejce od vás bude vyžadovat jakékoliv osobní či platební údaje ve jménu zmíněné společnosti, jeho tvrzení je lživé. V tomto případě je doporučeno obrátit se na bezplatnou zákaznickou linku nebo zákaznické centrum.

Pokud na vás prodejce bude vytvářet jakýkoliv nátlak k podpisu nové smlouvy, vyzvěte ho k odchodu a pokud vaši výzvu neuposlechne, zavolejte pomoc nebo policii.

Zaměstnanec společnosti ČEZ má u sebe vždy platný služební průkaz s fotografií a jeho identitu si můžete ověřit na bezplatné kontaktní lince.

Pokud vás některá nabídka od prodejce přece jen zaujme, požádejte o návrh smlouvy, proberte to se svými blízkými a zjistěte si co nejvíce možných informací, např. v zákaznických centrech či na internetu.

Nabízené ceny a slevy elektřiny, které tito neseriózní podomní prodejci nabízejí, bývají velmi lákavé, vždy ovšem vyžadujte, aby je uvedli s DPH a informujte se o výši aktivačních a deaktivačních poplatků, např. za předčasné zrušení předcházející smlouvy.

Velmi častými oběťmi tohoto neseriózního jednání se stávají senioři, kteří nemají moc možností, jak si výhodnost nabídky ověřit, a proto apelujeme na své občany, aby seniory ve svém okolí o těchto praktikách informovaly.

Frýdlant 03/07/2018
Veronika Oulehlová, praktikantka na MěÚ Frýdlant