ENDEFRRUPLNLSPIT

Hodný sourozenec

Do mé poradny v POSECu (Poradenství pro dospívající a dospělé) přicházejí mimo jiné také rodiče v případě, kdy jejich děti například berou drogy nebo se jim stane „jiný úraz“.
Pokud se v rodině stane něco takového, zasáhne to vždy i ostatní členy rodiny. Pozornost a největší část investic se soustředí v tu chvíli na „postiženého“, tedy problémové dítě. V praxi při práci s rodinami to pak vypadá tak, že zakázka rodičů je: „Jak to udělat, aby naše dítě přestalo brát drogy?“.

Dítě samo velmi často nic takového nechce, je se svým stylem života spokojené. O to větší je pak bezmoc rodičů, o to větší je i jejich zranění.
Když je v rodině ještě další dítě a je „hodné“, často je to bráno jako samozřejmost. Rodiče říkají: „On(ona) nemá žádné problémy“. Úplně přehlížejí, že dítě nemůže nereagovat, když jsou jeho rodiče v nepohodě a když jeho sourozenec je ve „smrtelném nebezpečí“. Pak bývá právě „ta vzornost“ projevem péče dítěte o rodinu a rodiče. Dítě přestává být dítětem a přebírá dospělé kompetence. Druhou možností, jak dítě zareaguje je, že začne dělat to, co jeho „problémový“ sourozenec. Jedině tak může získat pozornost rodičů. Odehrává se to na nevědomé úrovni a obě varianty zraňování všech prohlubují.
Obvykle v těchto případech doporučuji neudělat z „problému“ ústřední téma rodiny a vše ostatní neodložit. Když se mluví jen o tom jednom, není místo pro nic jiného. „Zaléváním“ symptomu problém roste.

V rodinné terapii je symptom klikou ke dveřím, za kterými je možné uvidět síly, které se podílejí na vzniku „problému“. Pro rodiče není snadné to vidět, protože je to konfrontuje s jejich odpovědností. Nadějné je to v tom, že snáze nacházíme konečná řešení pro všechny členy rodiny.

Frýdlant, 15/08/07
Mgr. Igor Pavelčák, lektor a poradce POSECu, tel. 728 022 618, www.poradna-rodina.org

15.8.2007 10:19:22 - aktualizováno 5.9.2007 15:28:19 | přečteno 1041x | sochova

Diskuze

Do diskuze zatím nikdo nepřispěl.

 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load