Frýdlant dává svůj díl na protidrogovou politiku kraje

1 Adameček Šlapka Pohanka

Ve středu 17. února 2010 se na liberecké radnici sešli zástupci samospráv Liberce, Vratislavic n. N. a Frýdlantu s řediteli dvou organizací, které v Libereckém kraji poskytují sociální služby v protidrogové oblasti - ; obč. sdr. ADVAITA a obč. sdr. Most k naději.

Šlo o podepsání prvních smluv podle nového konceptu financování protidrogové politiky „Participace obcí na protidrogové politice v Libereckém kraji“. V tiskové zprávě mluvčího MML Martina Korycha se píše: „Zatímco v minulosti se na financování tohoto sektoru sociálních služeb podílely jen některé obce, nově by se krytí nákladů spojených s protidrogovou politikou mohly podílet všechny obce Libereckého kraje, a to solidárně.“

2 tiskovka Korych, obrázek se otevře v novém okně3 Svatoňová Josíková Ramzer Pohanka, obrázek se otevře v novém okně

„Každá obec, která se dobrovolně k tomuto modelu přihlásí, solidárně přispěje konkrétní organizaci za protidrogovou službu a nebude se ohlížet na to, zda je jejím klientem zrovna jejich občan,“ říká Naďa Jozífková, náměstkyně primátora Liberce pro zdravotní a sociální věci. Iniciátorem této myšlenky byl v létě 2009 starosta Frýdlantu Dan Ramzer, který jednoduchý klíč pro výpočet příspěvku obcí vysvětluje v tabulce:

Kategorizace obce/města

Služba (na jednoho obyvatele)

Terénní

a minimalizace rizik

Ambulantní poradenství

a následná péče

Pobytová

3. typu

6,00 Kč

4,00 Kč

1,50 Kč

2. typu

3,00 Kč

0,00 Kč

1. typu

2,00 Kč

0,00 Kč

Ve Frýdlantě už osmým rokem funguje projekt města Poradní a setkávací centrum POSEC. Terénní práce pro uživatele drog je jedním z jeho stěžejních programů. I když Most k naději zde má klienty z celého Frýdlantského výběžku, zatím jej financovalo jen město Frýdlant. To by se teď mělo změnit. „Věřím, že ostatní obce tuto naši výzvu vezmou jako účast v prestižním klubu. Že budou chtít být u toho, ne mimo hru,“ dovysvětlil starosta Frýdlantu.

4 tiskovka Šlapka, obrázek se otevře v novém okně7 podpis Ramzer, obrázek se otevře v novém okně

6 podpis Josifkova, obrázek se otevře v novém okně8 podpis Pohanka, obrázek se otevře v novém okně

„Velký efekt tohoto jedinečného systému vidím v tom, že bude zachována kontinuita služby, služba bude moci být kvalitní a efektivní. Poskytovatel se bude moci soustředit na práci s klienty a ne na shánění peněz k zachování existence. Já i mí kolegové nyní pracujeme už druhý měsíc bez výplat. A to zaměstnáváme vzdělané a kvalifikované lidi, které stojí za to si udržet,“ potvrzuje závažnost situace Lubomír Šlapka, ředitel obč. sdružení Most k naději, které se věnuje nejen klientům - uživatelům drog, ale i jejich rodinám: „Rodiny jsou totiž prvními oběťmi toxikománie.“

Díky aktivitě náměstkyně libereckého primátora a frýdlantského starosty se protidrogová problematika jako téma dostala do každé, i té nejmenší obce v Libereckém kraji. Zasvěcení už vědí, že nyní za poměrně malé peníze ušetří do budoucnosti mnohem více.

9 RTM Ramzer, obrázek se otevře v novém okně

„Spolufinancování podle této metodiky nebereme jako dobrovolnost, ale jako povinnost,“ říká starosta Vratislavic n. Nisou Lukáš Pohanka, který také přišel smlouvy podepsat. Ředitel obč. sdr. ADVAITA MUDr. David Adameček je přesvědčen, že osobními návštěvami se změní postoj těch obcí, které ještě v této věci váhají či nerozumějí smyslu spolufinancování protidrogové politiky Libereckého kraje.

Tento model financování je v ČR jedinečný. Polovina roku 2010 ukáže, jak byl úspěšný.

Foto: aš
Liberec 17/02/10