Už je to skoro hotové, ale přesto ještě prosíme o trpělivost ... na sborníku se stále pracuje ... (aš)
Městská konference k 10. výročí Poradního a setkávacího centra ve Frýdlantě (POSEC) byla určena pro všechny, kdo chtějí, mohou a umějí ovlivnit konzumaci alkoholu, kouření a užívání drog dětmi a osobami mladšími 18 let (KADDEMF) nebo se o tuto problematiku zajímají. V kinosále sedm a půl tisícového města se sešla sedmdesátka účastníků. Z konference, která byla součástí procesů komunitního plánování, vznikl elektronický sborník příspěvků, kde jsou publikovány i návrhy opatření. Opatření budou předložena Radě města Frýdlant. (aš)
Starosta města Frýdlant Dan Ramzer je dlouholetý podporovatel Poradního a setkávacího centra POSEC a je také iniciátorem projektu KADDEMF. V současné době je i garantem komunitního plánování Města Frýdlant, jehož součástí jsou právě oba tyto programy.
1. Úvodní slovo (Ing. Dan Ramzer, starosta Frýdlantu)
Alena Švejdová byla u zrodu obou těchto projektů zaměřených mimo jiné na prevenci závislostí. Oběma těmto projektům pomáhá k realizaci a jako tisková mluvčí k propagaci a medializaci.
2. Historie a současnost POSECu (Mgr. Alena Švejdová, MěÚ Fr)
Krajská protidrogová koordinátorka Jitka Sochová je jednak odborníkem na slovo vzatým, druhak je obyvatelkou Frýdlantu a do třetice několik let zastávala funkci vedoucí POSECu. Za jejího vedení a za podpory EU a rozpočtu Města Frýdlant toto zařízení bezesporu plnilo funkci centra prevence Frýdlantského výběžku a mohlo rozvíjet své pevné i volné programy.
3. Regionální protidrogová politika v kontextu národní protidrogové politiky a její význam. Drogová situace v Libereckém kraji, specifika Frýdlantského výběžku.
(Ing. Jitka Sochová, Krajský úřad Libereckého kraje)
Poradce Igor Pavelčák patří mezi služebně nejstarší realizátory programů POSECu. Jeho poradna pro dospívající a dospělé patří mezi nejvyhledávanější. Závislostmi na drogách a alkoholu se zabývá mnoho let.
4. Skrytá závislost a spoluzávislost (Mgr. Igor Pavelčák, POSEC)
Také Jan Samšiňák, který ve Frýdlantě naplňuje program občanské poradny, je v POSECu od samého začátku. Týden co týden v každý čtvrtek občanskou poradnu vyhledává řada klientů z celého Frýdlanské výběžku. Většina je však přímo z jeho metropole.
5. Vývoj kontaktů v občanské poradně ve Frýdlantě(Mgr. Jan Samšiňák, POSEC)
Paní Daniela Al Sulaimanová patří mezi služebně nejmladší realizátory programů POSECu. Svou poradnu – Rodinné poradenství s důrazem na děti, kterou od začátku POSECu v r. 2003 vedla Mgr. Jarmila Kozáková, převzala na přelomu roku 2013 a 2014.
6. Návykové látky a děti (Mgr. Daniela Al Sulaimanová, POSEC)
Práce v terénu patří mezi nejobtížnější ale také mezi nejdůležitější a nejúčinnější formy sociální práce. Terénní pracovník je člověk, který je nejen vzdělaný v sociálních vědách,ale také speciálně vycvičený k práci tzv. na ulici. Musí si své klienty sám najít, nakontaktovat a kontakt s nimi udržovat. Jeho úkol pozitivně ovlivnit chování klienta se může mnhdy zdá nesplnitelným.
7. Práce terénního pracovníka ve Frýdlantě(Bc. Pavel Pech, Most k naději, POSEC)
Ředitel Centra intervenčních a psychosociálních služeb Libereckého kraje Ivo Brát je zároveň i poradcem pro klienty, kteří se stali obětí domácího násilí. Jeho poradna má v POSECu už několik let své místo.
8. V násilí hraje alkohol velkou roli (Mgr. Ivo Brát, CIPSLK, p. o., POSEC)
Pavel Jäger několik let pracoval pro POSEC jako terénní pracovník pro uživatele drog. Nyní jej v POSECu najdete jako poradce v ambulanci pro osoby závislé na drogách, alkoholu nebo na automatech. Do poradny chodí i osoby těmto závislým nebo problémovým uživatelům blízké – hlavně rodiče nebo partneři.
9. Předávání vzoru užívání drog v rodině – skutečný příběh
(Pavel Jäger, ADVAITA, POSEC
Klub duševního zdraví je program POSECu, který není nový, ale od ledna 2014 má novou vedoucí, kterou je Milena Lešáková. Ta se věnuje osobám s psychiatrickým onemocněním – nabízí bezpečné trávení volného času a dopomoc v řešení drobných trampot, který život přináší.
10. Kouření, alkohol a drogy na duševním zdraví nepřidají
(Milena Lešáková, POSEC)
Věra Tučková z Krajské hygienické stanice se problematikou kouření, alkoholu a drog u dětí a mládeže dlouhodbě zabývá. Ještě donedávna KHS zpracovávala svůj vlastní průzkum na školách. Doktorka Tučková s dalšími specialistkami z KHS byla konzultantkou při sestavování dotazníku KADEMFu v r. 2004, kdy bylo jeho první kolo.
11. Životní styl dětí a mládeže - Zkušenosti a postoje v oblasti kouření a užívání alkoholu a drog (MUDr. Věra Tučková, KHS Lbc)
S kouřením, alkoholem a drogami u dětí a mládeže se dnes a denně potkávají sociální pracovnice oddělení spociálně-právní ochrany dětí na odboru sociálních věcí MěÚ Frýdlant. Jejich práce je najít a udělat to nejlepší řešení, když to ve výchově v rodině opravdu skřípe.
12. Kurátor není postrach aneb dřív než bude pozdě… (Jana Králová, MěÚ Fr)
Nejenom primární prevence, minimalizace rizik, léčba a doléčování, ale také účinná represe stojí ostatním přístupům v protidrogové politice naroveň. Snižování nabídky se může zdát snadnější než snižování poptávky. Když se k drogám nedostanou, nemohou je zneužívat. Když drogy užívat nechtějí a nepotřebují, tak se to kolem nich může dealery jen hemžit, a oni nepodlehnou. Tak snadné to ale určitě nebude. Snadno se to řekne, ale hůř se to provede. Své o tom ví Ladislav Krajčík ředitel Městské policie Liberec, která už třetím rokem působí ve Frýdlantu.
13. Pravomoci strážníka u kouření, pití alkoholu a užívání drog u dětí a mládeže(Mgr. Ladislav Krajčík, MP Lbc)
Všichni asi tušíme, že užívání drog dříve nebo později se může dostat do konfliktu se zákonem. Jedni pachatelé drogy pěstují nebo vyrábějí, jiní je převážejí či s nimi obchodují, jiní je nabízejí a prodávají, jiní k jejich užívání svádějí. A uživatel je beztrestný? Co znamená to ALE nám vysvětlí vedoucí obvodního oddělení Policie ČR ve Frýdlantě Josef Kepr.
14. Užívání drog není trestný čin, ale… (npor. Bc. Josef Kepr, OO PČR Frýdlant)
V poslední části naší konference se budeme zabývat výsledky dotazníkového průzkumu KADDEMF 2013 – tedy: jak je to s kouřením, alkoholem a drogami u dětí a mládeže ve Frýdlantě? To nám poví školní metodička prevence Gymnázia Frýdlant Renata Flecknová, která bude jednotlivými příspěvky provázet.
15. KADDEMF – projekt Města Frýdlant a Gymnázia Frýdlant (Mgr. Renáta Flecknová, Gymnázium Frýdlant)
16.
KADDEMF - Děti a mládež (Magdalena Bartošová, Marcela Poláková)
17.
KADDEMF – Rodiče (Kristýna Kopačková)
18.
KADDEMF – Podnikatelé (Adéla Jarchovská)
19.
KADDEMF – Veřejnost (připravila Barbora Hýblová, MěÚ Fr)
20. Diskuse a závěr (Mgr. Alena Švejdová, MěÚ Fr)
Účastníci konference na konci programu formulovali pro město Frýdlant svoje návrhy opatření:
Foto: Jakub Honzejk
Frýdlant 10/04/2014
aš
Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01 FRÝDLANT
tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd