„Děkuji. Dál už chci jít sama,“ řekla a zavřela za sebou dveře

Milan Kohout 2

Odešla naposledy ze dveří, které otvírala a zavírala každých 14 dnů po dobu pěti let. Vyrovnat se s odchodem manžela a neskončit na psychiatrickém oddělení s hrstí léků vyžadovalo svůj čas a hodně práce. Povedlo se, a tak se za dveřmi otevřel prostor a chuť mít kvalitní život.

Poprvé otevřít dveře

„Budete mít na mne čas? Najdete nějaký termín?“

Najít odvahu poprvé zavolat, objednat se, otevřít dveře a překročit práh je nejdůležitější krok. Často je to úlevný okamžik, kdy dlouho nesený batoh přibývajících problémů na chvíli sklouzne z unavených zad. Věci se z batohu vyskládají, přerovnají a některé se již zpět do ruksaku nevrátí. Je velmi příjemné zavírat dveře s menší náloží.

Dveře otevírá každý sám

„Mohu k vám objednat svého osmnáctiletého syna? Já už nevím, co s ním.“

„Mluvila jste s ním o tom?“

„Trochu. Říkal, že když to musí být.“

„Prosím ať mi zavolá sám, nebo přijďte spolu.“

Terapie a poradenství nefunguje jako zakázková opravna dětí, partnerů a jiných rodinných příslušníků. I nám samotným by to bylo nepříjemné. Proces terapie neustále vede k převzetí odpovědnosti za svá rozhodnutí. Otevření dveří vlastní rukou je velmi důležitý symbol. Někdo však potřebuje trochu povzbudit.

Co je za dveřmi

„A teď mi řekněte, o čem jste s mým synem mluvili. Jsem jeho matka a mám na to právo.“

Dveře symbolicky i prakticky ohraničují bezpečný prostor, kde platí mlčenlivost. Odsud terapeut bez souhlasu klienta nevynáší žádné informace. Klient naopak může vynést naprosto vše a je velice žádoucí, aby to, s čím v terapii pracuje přenášel do běžného života.

Kdy definitivně zavřít dveře

Tak co myslíte? Mám ještě přijít?“

„Co vám terapie přináší?“

Stejně jako je náš život konečný, tak i terapie by měla směřovat k nějakému závěru. Aby mohlo něco dobrého začít, tak musí i něco obvykle skončit. Obvyklá doba strávená v psychoterapii je 6 měsíců až rok. Jsou klienti, kteří přijdou pouze jednou a jsou klienti, kteří využívají preventivních efektů terapie v delších intervalech po dobu několika let.  Zdravé ukončování vztahů, závislostí a životních vzorců je v terapii časté téma. Samotná terapie by měla jít v tomto příkladem. Cílem dobrého terapeuta by mělo být, aby klient dokázal zvládat svou životní situaci sám a uměl za některými věcmi zavřít dveře. Proto je asi nejpříjemnější věta pro terapeuta „Děkuji. Dál už chci jít sám (sama)“.

Mgr. Milan Kohout

Poradenství pro dospívající a dospělé
Poradní a setkávací centrum ve Frýdlantě (POSEC)
Havlíčkovo nám. 304, Frýdlant