Intervenční centrum pro osoby ohrožené domácím násilím poskytuje svoje služby lidem žijícím v Libereckém kraji již od roku 2007. Je součástí Centra intervenčních a psychosociálních služeb Libereckého kraje, p. o., pod které patří též Linka důvěry v Liberci a Poradna pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy v Liberci, Jablonci nad Nisou a České Lípě.
Občanská poradna ve Frýdlantu funguje stále v POSECu na Havlíčkově náměstí jednou za čtrnáct dní, vždy ve čtvrtek v sudém týdnu od 10:00 do 16:00 hodin. Je třeba se telefonicky objednat na společném telefonu všech poboček Občanské poradny tel. 485 152 070 nebo tel. 775 377 657, anebo přímo na telefon určený pro frýdlantskou poradnu tel. 775 077 234.
Na rozdíl od programů Poradního a setkávacího centra (POSEC) si tyto služby klient sám hradí např. z příspěvku na péči. (aš)
Odešla naposledy ze dveří, které otvírala a zavírala každých 14 dnů po dobu pěti let. Vyrovnat se s odchodem manžela a neskončit na psychiatrickém oddělení s hrstí léků vyžadovalo svůj čas a hodně práce. Povedlo se, a tak se za dveřmi otevřel prostor a chuť mít kvalitní život.
Organizace Člověk v tísni, o. p. s. poskytuje své služby na Frýdlantsku s přestávkami už od roku 2012. Svou činnost zahájila terénními programy, na které v roce 2016 navázaly služby podpory vzdělávání a dluhového poradenství.
Být terénním pracovníkem není práce, ale poslání. Kdyby to totiž byla jen práce, naše společnost by jí nedokázala zaplatit. Lidské motivace jsou naštěstí různé. Proto se vždy najde někdo, kdo je ochotný druhým pomoci. Komu nevadí, že za každého počasí vyráží do zapomenutých koutů měst a snaží se najít ty, na které společnost v lepším případě zapomněla, a v tom horším jimi pohrdá. Někde tady začíná i Martinův příběh.
Pan M. (35 let) přišel do Klubu duševního zdraví v Poradním a setkávacím centru Frýdlant (POSEC) s tím, že si nedokáže udržet žádné zaměstnání. Po zkušební době se s ním zaměstnavatel vždy rozloučí. Přitom je pracovitý, úkoly dle svých slov plní do puntíku, leč to nestačí k tomu, aby si práci udržel. Mladý muž chce pracovat a osamostatnit se. Byt, který nyní sdílí s dalším člověkem, je pro něj jen dočasným řešením.
Pracujete ve frýdlantské poradně pro závislosti. Máte pocit, že se v poslední době ve vaší práci něco změnilo? Vnímáte nějak dopad coronavirové krize?
Ochrana veřejného zdraví. Přesně takové je hlavní poslání terénních pracovníků organizace Most k naději, z. s. V celém Frýdlantském výběžku pracují s uživateli návykových látek a zabraňují tak šíření infekčních nemocí do většinové populace.
Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01 FRÝDLANT
tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd