ENDEFRRUPLNLSPIT

Cyklistická otázka

cyklo

Ve frýdlantské Schránce důvěry se objevil příspěvek s otázkou: „Proč se něco nedělá s mladými cyklisty, kteří nenosí ochranné přilby a jezdí po chodnících?“ Městská policie si samozřejmě všímá při svých pochůzkách i našich mladých cyklistů. Co se však už dělá a co se dá ještě dělat?

Když hlídka potká mladého cyklistu mladšího patnácti let, který nějakým způsobem poruši ustanovení silničního zákona, tak ho pokusí zastavit. Když nezletilý bicyklista neujede J, vysvětlí mu, čeho se dopustil, kde může nebo nemůže jezdit, popř. že má nosit přilbu apod.

Co by se dalo ještě dělat? Napsat rodičům dopis, kde bude napsáno, že jejich dítko bylo přistiženo, že jezdí bez přilby (což ale rodiče určitě vědí), na chodníku, bez náležité výbavy apod? O mnoho více se asi dělat nedá, protože osoba mladší patnácti let není za přestupek odpovědná.

Jiná situace je u osob mezi patnácti a osmnácti lety. Ty většinou za dopravní přestupek spáchaný jízdním kolem městští policisté napomínají. Ale mohou i udělit blokovou pokutu až do výše 500 Kč.

Z ryze logického hlediska, je zřejmě „zakopaný pes“ někde jinde. „Nedovedu si představit, že si půjdu stěžovat na policii, že moje dítě nenosí na kole přilbici! Vždyť je to moje dítě, a není žádných pochyb o tom, že přilba na hlavě cyklisty v dnešním provozu může zachránit zdraví, neřkuli život,“ pozastavuje se nad problémem jeden z policistů. Komu by na dětech mělo víc záležet, než jejich rodičům? Kdo na ně má největší vliv a nejúčinnější prostředky?

U některých našich dospělých cyklistů mají děti zářný příklad toho, jak se jezdit nemá. Spanilé jízdy s řidítky ověšenými nákupními taškami v protisměru našimi jednosměrkami, kdy se vratký cyklista znenadání vynoří před autem, dokáží nazdvihnout nejednoho motoristu. Tyto přestupky městská policie také řeší napomenutím, ale pár hříšníků už dostalo i blokovou pokutu. Rozumíme tomu, proč cyklisté do jednosměrek vjíždějí - chtějí si ukrátit cestu a nechtějí objíždět půl města, aby se dostali na místo, které potřebují. Řešení se nabízí: prostě z kola slezte a chvíli jej veďte u chodníku!

„Protože napomínání městské policie zjevně nepřináší mezi našimi cyklisty žádané výsledky, bude muset městská policie (popřípadě i Policie ČR) přitvrdit. To znamená začít ve větší míře udělovat blokové pokuty a nepolevovat v dopravní výchově,“ shrnuje starosta Frýdlantu a velitel městské policie Ing. Dan Ramzer.

Foto: archiv MP
František Kloz
vedoucí strážník MP Frýdlant, tel. 482 312 303, 724 179 390

19.10.2007 9:45:18 - aktualizováno 21.10.2007 20:27:03 | přečteno 2379x | Roman Műller

Diskuze

cyklista&zlocin
cyklista  |  19.10.2007 18:33:29
 
cyklista&zlocin
1. signální  |  27.2.2009 15:21:40
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load