Od pondělí se vrátí děti do škol i ve Frýdlantu

děti do školy

Od pondělí 3. května 2021 se budou moci k prezenční výuce rotační formou vrátit žáci a studenti v šesti krajích včetně Libereckého a v hlavním městě Praze. Rozšíření původně schváleného seznamu regionů, v nichž budou nastavena mírnější epidemiologická pravidla pro školní docházku a některé další aktivity, schválila na jednání ve čtvrtek 29. dubna 2021. Informace o organizaci výuky v mateřských a základních školách Frýdlantu od 3. května najdete zde.

Od pondělí 3. května 2021 se do škol nakonec budou moci vrátit v rotační výuce žáci druhého stupně základních škol a studenti nižšího stupně víceletých gymnázií a konzervatoří a také všechny děti z mateřských škol v sedmi regionech. Kromě již avizovaných Karlovarského, Plzeňského a Královéhradeckého kraje vláda souhlasila s rozšířením seznamu o Liberecký, Pardubický a Středočeský kraj a hlavní město Prahu. V těchto krajích budou moci školáci také začít sportovat a bude platit výjimka z povinnosti testování pro školkové děti a otevřít budou moci i dětské skupiny.

O tyto čtyři regiony s nízkým výskytem nových případů nemoci covid-19 se rozšiřuje i výjimka pro otevření muzeí, galerií, výstavních prostor, hradů, zámků a obdobných historických nebo kulturních objektů pro individuální prohlídky, možnost pořádat veletrhy a prodejní hospodářské výstavy za účasti veřejnosti a také možnost obnovení sportovní přípravy amatérských sportovců mladších 18 let organizované sportovními svazy ve venkovních areálech za stanovených protiepidemických podmínek.

Vláda zároveň schválila úpravu podmínek pro klienty otevřených služeb péče o tělo. Podle nové úpravy bude možné obsloužit i zákazníka, který se prokáže potvrzením zaměstnavatele o provedeném testu, případně se otestuje přímo v provozovně.

Od 3. května se také zmírní pravidla pro testování zaměstnanců škol a školských zařízení tak, že se preventivní testování bude provádět jen jednou týdně. Rovněž jen jednou týdně se budou muset testovat ti žáci, kteří už do škol pravidelně chodí. Nově se vracející ročníky škol zůstanou v režimu dvou testů týdně. Do učeben se budou moci vrátit na klinickou a praktickou výuku a praxi studenti všech ročníků studijního programu veterinární lékařství.

K dalšímu rozvolnění by podle přijatého usnesení vlády mělo dojít o týden později, 10. května. K tomuto datu by se měly otevřít zbývající segmenty maloobchodu a část služeb s výjimkou restaurací, kasin, wellnes a dalších nejvíce epidemiologicky rizikových provozoven. K prezenčnímu vyučování by se měli v rotačním režimu vrátit žáci 2. stupně ZŠ, nižších stupňů víceletých gymnázií a konzervatoří a všechny děti v mateřských školách i ve zbývajících krajích a měla by být umožněna osobní přítomnost studentů zbývajících ročníků vysokých škol na klinické a praktické výuce a praxi.

Kabinet také odsouhlasil návrh režimu testování na vysokých školách. Testování jejich zaměstnanců i studentů, kteří mají povolenu účast na prezenční výuce, bude probíhat jednou týdně. Nebude se týkat těch, kteří do školy přijdou na individuální konzultace nebo zkoušku, a samozřejmě ani těch, kteří byli kompletně naočkováni, prodělali v posledních 90 dnech covid-19 nebo se prokáží platným testem z oficiálního testovacího místa. Testy pro své zaměstnance a studenty si vysoké školy zajistí samy a stát jim na ně přispěje 150 korun na studenta za týden u PCR testů a 60 korun u antigenních testů. Na tyto kompenzace vláda schválila uvolnit do konce školního roku až 50 milionů korun.

30.4.2021 10:46:33 | přečteno 679x | Martina Petrášková