Ochranných prostředků má Frýdlant stále nedostatek

dezinfekce úřad 2

S nedostatkem základních ochranných prostředků pro boj s šířením nákazy nového typu koronaviru neustále bojuje Město Frýdlant. Roušky či respirátory město od státu nezískalo vůbec žádné, dezinfekce, kterou Liberecký kraj zajistil díky nabídce společnosti Severochema a rozváží ji do obcí, je zoufale málo a pro distribuci mezi širokou veřejnost ve Frýdlantě ani zdaleka nestačí.

„První dodávku dezinfekce jsme od Libereckého kraje obdrželi ve středu 18. března, následovaly další tři. Mohlo by se tudíž zdát, že Frýdlant je dezinfekcí zásoben. Nicméně tomu tak není. Dohromady jsme obdrželi jen 190 kanystrů dezinfekce, každý o objemu 3 litry. Ovšem pro celé Frýdlantsko. Po rozvozu dezinfekce do jednotlivých obcí je tak zbylý objem dezinfekce pro Frýdlant jen malý,“ vysvětluje pracovník krizového štábu ORP III Frýdlant Josef Hurník.

„Přesto chceme společnosti Severochema a Libereckému kraji poděkovat. Bez nich bychom byli bez dezinfekce úplně, protože v zásobování těmito prostředky prostě stát selhal. Takhle můžeme alespoň to málo využít, jak nejrozumněji umíme. Udržujeme díky němu dezinfikované prostředí společných prostor domů v majetku města, Domova s pečovatelskou službou, Domova U Spasitele a dalších poskytovatelů sociálních služeb se seniory, kteří jsou nejohroženější skupinou a dezinfekci využívají k boji s viry mimo jiné i naši frýdlantští dobrovolní hasiči,“ vysvětluje starosta Frýdlant Dan Ramzer.

Pakliže dezinfekce získal Frýdlant jen malé množství, u roušek je pak situace ještě tristnější. Stát obcím neposlal ani jedinou. „Snažíme se stejně jako ostatní pomoci si co nejvíce sami. Oslovili jsme dvě místní textilní firmy Wülfing a Damino, které nám denně šijí stovky textilních roušek, s šitím látkových roušek pak pomáhají zaměstnanci městského úřadu, učitelky z našich základních škol a další dobrovolníci. Přesto je to stále málo. Vyzýváme proto každého, kdo by byl ochotný dobrovolnicky pro město roušky šít, ať se přihlásí na email rousky@mesto-frydlant.cz. Veškerý potřebný materiál od nás získá a zajistíme i jeho distribuci k danému dobrovolníkovi a následné odvezení hotových roušek,“ apeluje na každého, kdo umí šít a je ochoten pomoci starosta Frýdlantu.

Ušité roušky budou poté zabaleny, opatřeny textem s návodem, jak se o textilní roušku starat a distribuovány složkám IZS a také nejstarším občanům Frýdlantu. „V příštích dnech budou rozvezeny mezi naše nestarší občany. V první vlně získá jeden balíček roušky do schránky každý občan ve věku 85 a více let. V dalších vlnách pak lidé ve věku 80+, následovat budou senioři 75+, 70+ a 65+. Roušky budou seniorům distribuovány hned, jak jich Město Frýdlant získá dostatečné množství pro danou věkovou skupinu,“ uzavírá starosta města Dan Ramzer.

dezinfekce a šití látkových roušek

dezinfekce úřad 2

roušky pro občany 1