Na veřejnosti ve skupinkách do 10 lidí, otevřené hranice, rychlejší uvolňování opatření

Vláda ve čtvrtek 23. dubna 2020 upravila harmonogram uvolňování opatření proti šíření koronaviru. Původní plán se urychlí o čtrnáct dní, nejdříve se otevřou například autoškoly, knihovny nebo bohoslužby do 15 osob za definovaných podmínek. Vláda také zrušila omezení volného pohybu osob, nově se mohou lidé ve veřejném prostoru pohybovat ve skupinkách až 10 osob a otevřela také hranice. A to i pro cestování na dovolenou.

Cestování za hranice

Vláda s platností od pátku 24. dubna zrušila omezení volného pohybu osob. Lidé se tak budou moci pohybovat ve volném prostoru ve skupinách 10 osob, a ne pouze ve dvou, jak platilo doposud.

Zároveň je možné vycestovat za hranice České republiky, to se týká i dovolených. Při návratu do země pak bude povinnost se na hranicích prokázat negativním testem na koronavirus, nebo absolvovat čtrnáctidenní karanténu.

27. duben

Nejbližší vlna uvolňování otevře provozovny do 2500 m2 (včetně turistických a informačních center), které ale nejsou součástí nákupních center nad 5000 m2.

Provoz mohou obnovit také autoškoly, posilovny a fitness centra (bez využití zázemí jako jsou sprchy apod.), knihovny, zoologické, botanické a dendrologické zahrady. Konat se mohou bohoslužby do 15 účastníků.

11. květen

V další vlně nového harmonogramu počítá plán s otevřením nákupních center. Lidé v nich ale pořád budou muset dodržovat přísná hygienická pravidla, jako třeba nošení roušek. Uvolnění se týká i ostatních provozoven nad 2500 m2.

Otevřít budou moci taky restaurace, hospody, bufety, kavárny, vinotéky s prodejem přes výdejní okénko nebo ty, které mají zahrádku.

Uvolnění se týká také kadeřnictví, holičství, masážních nebo kosmetických salonů, solárií či manikúr a pedikúr.

Povolení se vztahuje i na muzea, galerie či výstavní síně. Zatím jen do venkovních prostor se dostanou i návštěvníci hradů, zámků nebo skanzenů.

Venkovní tréninkové aktivity profesionálních sportovců budou od 11. května povoleny úplně.

25. květen

Poslední vlna uvolňování vládních nařízení je naplánovaná na 25. května. Ta počítá s otevřením vnitřních prostor restaurací, hospod nebo kaváren.

Otevřít se budou moci i vnitřní pavilony v zoologických nebo botanických zahradách.

Plného otevření se dočkají i divadla, zámky a hrady. Při zatím nespecifikovaném počtu osob bude umožněno konání kulturních, společenských a sportovních akcí.

Koncem května už by také mělo být možné vyrazit na výlet a přespat jinde než doma, protože by měly začít fungovat i hotely nebo kempy.

Větší uvolnění se bude týkat i svateb, zotavovacích akcí pro děti do 15 let či dalších opatření v oblasti cestovního ruchu.

Zákazníkům se otevřou například tetovací salony. Fungovat by měly začít také dosud nepovolené taxislužby.

Zdroj: www.irozhlas.cz

24.4.2020 11:15:13 | přečteno 769x | Martina Petrášková