Na veřejná místa včetně obchodů od úterního večera pouze s rouškou

ilustrační rouška

Liberecký kraj vyhlásil od 18.00 hodiny úterý 17. března 2020 v celém kraji ZÁKAZ VSTUPU, POBYTU A POHYBU osob BEZ OCHRANNÝCH PROSTŘEDKŮ, které chrání dýchací cesty do prostředků veřejné hromadné dopravy, provozoven, jejichž provoz je povolen i za nouzového stavu (např. obchodů s potravinami), sociálních a zdravotnických zařízení, sídel orgánů veřejné moci (úřadů), správních orgánů a integrovaného záchranného systému, pošt, lékáren, bank i taxislužby.

Krizový štáb Libereckého kraje přijal další opatření v souvislosti s výskytem koronaviru, lidé nesmí vstupovat do veřejných prostředků a budov bez ochranných pomůcek.

Hodinu po poledni v úterý 17. března 2020 se již popáté v řadě sešel Krizový štáb Libereckého kraje, který se na svém jednání věnoval dalším opatřením v souvislosti s výskytem koronaviru. Hejtman Martin Půta nařídil od 18 hodin dne 17. března zákaz vstupu do prostředků veřejné dopravy, provozoven, sociálních zařízení či úřadů bez ochranných pomůcek chránící dýchací cesty. Kraj také stanovil povinnost dodávat výrobky za nouzového stavu. Severochema již na základě tohoto rozhodnutí rozváží po kraji dezinfekci, Technická univerzita v Liberci pak zpracovává nanomateriály pro roušky. Obce s rozšířenou působností také mají za úkol všemi možnými prostředky zajistit výrobu a distribuci roušek pro veřejné instituce, ale i obyvatele.

„Míst, kde se můžete potkat s někým cizím je opravdu dost. Rozhodnutí jsou zároveň nařízením. Snažíme se snížit na minimum vzájemný kontakt lidí,“ uvedl hejtman Martin Půta.

Hejtman nařídil zákaz vstupu, pobytu a pohybu osob bez ochranných prostředků, které chrání dýchací cesty, a to do prostředků veřejné hromadné dopravy, provozoven, jejichž provoz je povolen i za nouzového stavu, sociálních a zdravotnických zařízení, sídel orgánů veřejné moci (úřadů), správních orgánů a integrovaného záchranného systému, pošt, lékáren, bank i taxislužby, a to s platností do 18 hodin dne 17. března.

„Lidé mohou nosit roušky, respirátory či jiné podobné i provizorní prostředky. Stačí mít alespoň šátek, šálu či jakoukoli ochrannou tkaninu,“ vysvětlil hejtman Martin Půta a doplnil: „Jde nám o to, aby lidé chránili sebe i své okolí.“ Osoby jsou dle nařízení povinni podřídit se pokynům orgánů krizového řízení a příslušníků bezpečnostních, ozbrojených sil provádějících střežení a kontrolu.

Další rozhodnutí, které přijal Krizový štáb Libereckého kraje, platí pro obce s rozšířenou působností. Toto rozhodnutí jim ukládá povinnost výroby a distribuce ústních roušek všemi dostupnými prostředky, a to pro obyvatelstvo i instituce.

Technická univerzita v Liberci v současné době vyrábí speciální nanomateriál, ze kterého se šijí roušky. Společnost Severochema pracuje na provizorní dezinfekci, která se po území kraje již rozváží.

V současné době je v Libereckém kraji v karanténě 650 lidí (údaj k 14. hodině dne 17. března). Krajská hygienická stanice provedla již 162 odběrů indikovaných osob. V regionu jsou stále 3 lidé nakažení koronavirem.

Mgr. Filip Trdla
Libereckého kraje