ENDEFRRUPLNLSPIT

Aktuální informace a poděkování starostům od hejtmana kraje

logo Liberecký kraj

Vážené starostky, vážení starostové, mílí přátelé,
už tři týdny jsme ve stavu nouze a i pro ty z nás, kteří jsme zažili mnohé při povodních v roce 2010, jsou to dny, které přináší nové a nečekané okamžiky. Z mnoha z vás se stali vedoucí šicích dílen, ředitelé dezinfekčních firem, zajišťujete obaly, nakupujete látky a zprovozňujete 3D tiskárny. Staráte se o zásobování pro seniory a řídíte krizové štáby ve vašich městech a obcích. Práce všeho druhu, na kterou jsme zvyklí i v dobách klidu, je nyní ještě složitější, protože některé pomůcky se prostě koupit nedají, anebo je kupujeme za nesmyslné peníze. Řada z vás převzala úlohu státu, nakupujete respirátory z obecních rozpočtů a rozdáváte je lékařům, do lékáren a všem dalším, kteří je nutně potřebují.

Jsem rád, že jsme vám mohli alespoň trochu pomoci a do všech obcí a měst v kraji dodat filtry z nanomateriálu určené do plátěných roušek s kapsou. Ochránit mají zejména ty, kteří jsou v přímém kontaktu s dalšími lidmi. V končícím týdnu jsme jich dokázali ve spolupráci s firmami Elmarco, Nanomedical a DryLock vyrobit, zabalit a rozvést po kraji 527 tisíc kusů. Do nemocnic, pobytových zařízení sociální péče a obcí jsme celkem distribuovali přes 60 tisíc litrů dezinfekce. Chci poděkovat Hasičskému záchrannému sboru Libereckého kraje a Policii České republiky za pomoc s rozvozem všeho potřebného.

Některé věci zařídit za vládu neumíme. Stále máme nedostatek testovacích sad, a tak například není v našich silách otestovat ani všechny zaměstnance v pobytových sociálních službách, kteří jsou v každodenním kontaktu s nejohroženější skupinou lidí, tedy seniory v našich domovech. Rozvážení odběrových setů vrtulníky může vypadat dobře v televizi, ale fakticky je to spíš smutná zpráva o fungování země v krizi.

Tři týdny jsou dlouhá doba, omezení pohybu a zásah do životních zvyklostí je velký. Mnoho lidí ztrácí trpělivost a některé diskuse na sociálních sítích jsou opravdu strašidelné. Máme za sebou víkend, během něhož jsme se pokusili omezit provoz na turisticky nejvíc navštěvovaných místech v kraji. Poměrně tvrdé omezení, které ale nevzniklo jako rozmar nebo buzerace. Byla to reakce na chování lidí o minulém víkendu, které potvrdilo smutný fakt, že někteří stále nepochopili vážnost situace. Ale každý to znáte dobře z osobní zkušenosti, nejvíc kritizují a radí ti, kteří vedle hraběcích rad sami nic neudělají. Najít tu správnou chvíli pro rozvolňování omezení bude asi nejtěžším okamžikem této krize.

Závěrem mi dovolte, abych na rozdíl od pana prezidenta, poděkoval všem, kteří na sebe ve vašich vesnicích a městech vzali výrobu roušek a další činnosti, které v prvních dnech krize na tiskových konferencích slibovali vládní představitelé. Bez pomoci dobrovolníků, organizaci zajištěnou starostkami a starosty, bez dobrovolných hasičů a celé řady firem a spolků, by mnoho vládních opatření zůstalo jen na papíře. Děkuji všem! Na rozdíl od dodávek z Číny, to všichni tihle lidé nedělali s vidinou rychlého zbohatnutí na neštěstí druhých. Nám nezbývá než věřit, že nás, krajské a místní samosprávy, vláda nenechá samotné s našimi výdaji v době, kdy lze očekávat zásadní pokles daňových příjmů, s nimiž jsme počítali v letošních rozpočtech.

Věřím, že jste si o tomto víkendu stačili alespoň trochu odpočinout. Myslím, že začíná být zřejmé, že se v nouzovém stavu budeme společně pohybovat ještě několik dalších týdnů. Sílu a dobrou náladu ještě budeme potřebovat.

Děkuji vám za vaši práci a poděkování prosím vyřiďte i všem, kteří si to u vás doma zaslouží. Společně to zvládneme. Musíme to zvládnout.

Martin Půta
hejtman Libereckého kraje

6.4.2020 10:04:21 | přečteno 560x | Martina Petrášková
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load