ENDEFRRUPLNLSPIT

Informace

Informace o zpětném odběru elektrozařízení

Město Frýdlant se zapojilo od roku 2006 do kolektivních systémů Asekol, Ekolamp a Elektrowin, které zajišťují zpětný odběr elektrozařízení. Společnost Asekol se zaměřuje na trh se spotřební elektronikou, kancelářskou, telekomunikační a výpočetní technikou. Společnost Ekolamp se zabývá vysloužilými světlenými zdroji a svítidly. A společnost Elektrowin se zabývá vysloužilými velkými domácími spotřebiči (např. chladničky, mrazničky a jejich kombinace, klimatizace) a malými domácími spotřebiči (mikrovlnky, vysavače, pily, sekačky, fény, toustovače, rychlovarné konvice).
Zpětný odběr elektrozařízení je pro občany Frýdlantu umožněn na sběrném místě v ulici Raisova, kam mohou tento odpad odkládat zdarma a kde jsou umístěny příslušné kontejnery společností Asekol, Ekolamp a Elektrowin.
Dále byl v roce 2009 umístěn na budovu "B" městského úřadu Frýdlant v ulici Havlíčkova E-Box od společnosti Asekol, kam mohou občané i zaměstnanci městského úřadu odkládat drobné elektrozařízení z domácností i kanceláří (s výjimkou zářivek). Jde např. o nefunkční kalkulačky, telefony, drobné počítačové vybavení, walkmany, MP3 přehrávače a další.
Spolu s E-Boxem byla na budovu "B" umístěna i malá sběrná nádoba od společnosti Ekolamp, kam je možné odkládat úsporné kompaktní zářivky, výbojky, lineární (trubicové) zářivky do délky 40 cm, světelné zdroje s LED diodami. Uvedené světelné zdroje obsahují stopové množství rtuti. Rozhodně nesmí skončit na veřejných skládkách, kde je vysoké riziko rozbití a úniku rtuti do životního prostředí. Nefunkční světelné zdroje navíc obsahují také recyklovatelné suroviny jako sklo, kovy i zmiňovanou rtuť.
Do malé sběrné nádoby se nesmí vkládat klasické žárovky, reflektorové žárovky, halogenové žárovky, lineární (trubicové) zářivky v délce nad 40 cm, tyto žárovky a zářivky je možné odnést do sběrného dvora v ulici Raisova nebo do obchodu při nákupu nové zářivky. Ostatní zdroje neobsahují nebezpečnou rtuť a pro skládky jsou dokonce prospěšné jako pojivo.
V roce 2010 přibyl malý box pro sběr baterií a akumulátorů, který je umístěn shora na E-Boxu.
malá SN a E Box 001

Frýdlant 19/06/2012
gk

26.6.2012 13:48:28 | přečteno 1838x | Ing. Gabriela Součková
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load