Frýdlant znovu bojuje o titul Historické město roku

komise Historicke mesto roku Spitalek 2

Historickým městem roku se letos podruhé pokusí stát Frýdlant. V celostátní soutěži, která je vyhlašována pravidelně od roku 1994, se mu loni podařilo vyhrát krajské kolo. Letos chce úspěch minimálně zopakovat.

Soutěž Historické město roku hodnotí v přihlášených obcích městské památkové zóny a rezervace, tedy historická jádra měst s dochovanými budovami a městskou infrastrukturou bez výrazněji rušivých novodobých stavebních zásahů. Komise, které právě v těchto dnech města hodnotí, si všímají řady různých aspektů. Památek a jejich stavu, stavebního charakteru, stavebního uspořádání, veřejných prostranství, posunu za poslední léta nebo také využití veřejností. „Víme, že obhájit loňské krajské prvenství bude daleko těžší, než uspět poprvé. Jsme ale přesvědčeni, že jsme pro to udělali maximum,“ řekl starosta Frýdlantu Dan Ramzer. Loni město například vyměnilo okna v objektu historické solnice. „Kromě toho se také podařilo vyměnit střešní krytinu na hospodářské budově římskokatolické farnosti nebo zrekonstruovat část historických hradeb,“ podotkla referentka Státní památkové péče městského úřadu ve Frýdlantu Věra Sobotová.

Frýdlant do rozvoje městské památkové zóny investuje už řadu let. „Od roku 2010 to bylo už více než 70 milionů korun. Peníze pomohly například zrekonstruovat radnici či historickou budovu, ve kterém je teď městské muzeum Špitálek. Investovalo se i do Simonova betlému,“ připomněl starosta Ramzer. Peníze na obnovu historických budov v centru města se podle něj najdou i letos. Chystá se třeba výměna oken v městském domě v Kostelní ulici.

Jak si Frýdlant v péči o památkovou zónu aktuálně stojí, přijeli přímo do města včera posoudit zástupci vyhlašovatelů soutěže - Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska a Ministerstva pro místní rozvoj. Tříčlenná komise, ve které byl i zástupce Národního památkového ústavu, si prohlédla obnovené hradby, Špitálek, okolí kostela, historické centrum města i Simonův betlém. „Ve Frýdlantu naše hodnotitelská práce v Libereckém kraji teprve začala. Těžko proto zatím porovnávat. Nicméně už teď mohu říci, že město historií dýchá a jsou zde místní patrioti, pro které je srdeční záležitostí. A je to vidět,“ poznamenala Milena Brožová z Ministerstva pro místní rozvoj.

V Libereckém kraji soutěží o titul Historické město roku šest měst, vedle Frýdlantu ještě například Hrádek nad Nisou nebo Česká Lípa. Z lednových hodnotitelských návštěv vzejdou vítězové krajských kol, kteří budou stejně jako celorepublikový vítěz slavnostně vyhlášeni v polovině dubna u příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel.

Foto: mh
Frýdlant 26/01/2015
mh

01-26_Frydlant_historicke_mesto