Čtyři památky na Frýdlantsku zkrásní díky dotaci ministerstva kultury

hřbitovní zeď v areálu kostela sv. Vavřince ve Vsi, autor: Věra Sobotová

Peníze z programu „Podpora kulturních památek prostřednictvím obcí s rozšířenou působností“, který spravuje Ministerstvo kultury ČR právě přes obce s rozšířenou působností, rozdělila ve čtvrtek 12. března 2015 ve Frýdlantu speciální komise.

Letos byla ve Frýdlantu ve hře dotace 376 tisíc korun, o které rozhodovali coby členové komise starostové okolních obcí a měst, zástupci Městského úřadu Frýdlant a odborného garanta - Národního památkového ústavu, územního pracoviště v Liberci. Peníze rozdělili hned v prvním kole mezi čtyři uchazeče.

„Na dotaci se může těšit vlastník hrázděného objektu ve Vísce, ohradní hřbitovní zdi ve Vsi, sochy svatého Jana Nepomuckého v Novém Městě pod Smrkem a vitráže Krista Spasitele v kostele Krista Spasitele ve Frýdlantu,“ vypočítává Věra Sobotová z odboru stavebního úřadu a životního prostředí městského úřadu ve Frýdlantu. Po doplnění dalších nezbytných dokumentů pracovníkem na úseku památkové péče, budou podle ní žádosti s výsledky jednání komise odeslány na Ministerstvo kultury ČR, které rozhodnutím přidělí příspěvek vybraným žadatelům.

Na území obce s rozšířenou působností Frýdlant tento program povětšinou pomáhá s financováním drobných projektů, s obnovou objektů lidové architektury, kapliček, křížků, soch ve volné krajině a při restaurování vitráží.

Frýdlant 17/03/2015
mh
Foto: vs

17.3.2015 12:34:59 - aktualizováno 23.3.2015 15:14:43 | přečteno 816x | Ing. Hana Kunclová